Awarie drukarek, czyli dlaczego Twój sprzęt nie pracuje tak, jak powinien

Awarie i usterki w drukarkach laserowych i atramentowych 

O awariach oraz innych usterkach w urządzeniach drukujących, pisaliśmy już niejednokrotnie. Poruszaliśmy temat zaschniętych tuszów w drukarkach atramentowych, problemów z połączeniem i prawidłowym zainstalowaniem urządzenia, a także brudnych pasów na wydrukach, czy problemów z komunikatem o nieprawidłowym materiale eksploatacyjnym w poszczególnych drukarkach różnych marek. W tym artykule postanowiliśmy zebrać dla Was podstawowe problemy, które mogą się zdarzyć każdemu użytkownikowi urządzeń drukujących. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zachęcamy do zapoznania się z całością tego materiału! 

Awarie drukarek atramentowych - co może Cię spotkać? 

Pierwszy problem, z którym bardzo często spotykają się użytkownicy drukarek atramentowych, jest zasychający tusz. W pewnym momencie, gdy długo nie korzystamy z naszego urządzenia, tusz zaczyna zasychać w kartridżu, co uniemożliwia nam dalsze drukowanie. Jest to o tyle problematyczne, że może przytrafić nam się w momencie, w którym naprawdę będziemy potrzebowali wydrukować ważny dokument. Ten problem naraża nas również na dodatkowe koszty, które wiążą się z zakupem nowego materiału eksploatacyjne, a w skrajnych przypadkach, gdy drukarki nie będziemy mogli dokładnie oczyścić - całkowicie nowego urządzenia drukującego. Istnieje jeden prosty sposób, który sprawi, że ten problem nie dotknie Cię już nigdy. Jest nim regularne drukowanie i nie dopuszczanie do sytuacji, w której drukarka będzie stała nieużywana przez długi okres czasu. Warto minimum raz na dwa tygodnie uruchomić urządzenie i wydrukować jedną stroną. To całkowicie wystarczy. 

W przypadku drukarek atramentowych bardzo częstym problemem są również kartki papieru, a mówiąc konkretniej - drukarka nie jest w stanie ich pobrać, co z oczywistych względów, uniemożliwia wykonanie wydruków. Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest dokładne sprawdzenie, czy kartki w drukarce leżą prawidłowo. Czy możemy bezpiecznie zamknąć podajnik i czy nie jest ich za dużo. Wyjmijmy kartki i włóżmy je jeszcze raz. Jeżeli ta metoda nie pomoże, to istnieje niestety bardzo duże prawdopodobieństwo, że awarii uległy rolki pobierające papier. W zależności od tego, jaki model urządzenia posiadamy, koszt wymiany takiej rolki może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Konieczne jest, aby oddać drukarkę do specjalistycznego punktu naprawczego. 

W przypadku drukarek atramentowych, możemy również spotkać się z sytuacją, że tusz, zamiast znajdować się w kartridżu - znajduje się wszędzie! W tej sytuacji sprawdźmy najpierw, czy nie jest to kwestia uszkodzonego materiału eksploatacyjnego. Najczęstszą przyczyną są właśnie uszkodzone wkłady atramentowe. Jeżeli jednak z Twoim tuszem wszystko jest okej, a problem się nasila, to prawdopodobnie zostały uszkodzone łącza, które odpowiadają za przepływ tuszu do głowicy atramentowej. Mają one formę niewielkich przewodów i w tym przypadku również zaleca się oddanie naszej drukarki do wykwalifikowanego specjalisty. 

Awarie drukarek laserowych - na co musisz uważać? 

Musimy wziąć pod lupę również drukarki laserowe, mimo tego, że ten rodzaj urządzenia, dużo rzadziej ulega jakiejkolwiek awarii. Zdarza się, że użytkownicy drukarek laserowych zaczynają mieć problem z wydrukami, które urządzenie wypuszcza zgniecione i w kiepskim stanie. Na początek warto zawsze sprawdzić podajnik papieru - czy wszystkie kartki wyglądają dobrze i czy nie zostały pogniecione już wcześniej. Jeżeli wszystko jest w najlepszym porządku, to problemem może wynikać z zespołu utrwalania. W tej sytuacji konieczna jest interwencja specjalisty.

Dość popularnym problemem, który zgłaszają użytkownicy drukarek laserowych, jest brak widoczności materiałów eksploatacyjnych - zaraz po ich wymianie na nowe produkty. Na przykładzie urządzeń Brother, którym poświęciliśmy osobny artykuł (Co zrobić gdy drukarka Brother nie widzi tonera?), wiemy, że przyczyn może być wiele. Często rozwiązaniem problemu jest reset stanu tonera. Zależnie od posiadanego modelu drukarki, istnieje kilka możliwości, jak zrobić to poprawnie. Szczegóły znajdziesz w artykule na ten temat. 

Inne problemy w urządzeniach drukujących 

Częstym problemem, z którym również spotykają się użytkownicy drukarek, są brudne pasy na wydrukach. Pisaliśmy już wcześniej o tym problemie, biorąc pod uwagę urządzenia OKI (Drukarka OKI a brudne pasy na wydrukach). Pierwszym krokiem, jaki musimy podjąć, jest ustalenie dokładnej przyczyny tego typu usterki. Zwróćmy uwagę, gdzie pokazują się pasy. Najczęstszym powodem powstawania tego typu sytuacji, jest zabrudzona głowica LED w urządzeniu. Rozwiązaniem w tym przypadku jest dokładne wyczyszczenie tej głowicy. We wspomnianym artykule przedstawiliśmy, jak zrobić to bezpiecznie - krok po kroku. 

Wiele osób ma problem również ze stosowaniem zamienników w swoich drukarkach HP, które po aktualizacji przestały działać. Temu tematowi również poświęciliśmy już kilka artykułów (linkować: https://www.dodrukarki.pl/blog/blokada-pojemnikow-hp.html). W tej sytuacji zaleca się ostrożność, czyli dokładne czytanie wszelkich komunikatów, które wyświetlają nam się na ekranie, a także uważne czytanie wszelkich zgód, które wyrażamy. Warto wyłączyć automatyczną aktualizację oraz zmienić dane w ustawieniach. Dokładne informacje znajdziesz w artykule, który dotyczy tego tematu.

Pamiętajmy o tym, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dbajmy o nasze urządzenia drukujące, regularnie je czyśćmy i konserwujmy, a z pewnością drukarki odwdzięczą się wysokiej jakości wydrukami i niezwykłą żywotnością. Kupujmy materiały eksploatacyjne - oryginały, czy zamienniki, u sprawdzonych i rzetelnych sprzedawców, gdyż jest to dla nas gwarancją bezpieczeństwa oraz najwyższej jakości produktów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, która znajduje się na stronie naszego sklepu internetowego. Zapraszamy na zakupy!

Data dodania: 27-11-2020