Karty pamięci, które określa się mianem "nośnika danych", są niezwykle przydatnym gadżetem, który jest niezastąpiony do przechowywania dużych ilości danych - zdjęć, filmów oraz innych plików. Z kart SD korzystają zarówno profesjonaliści - fotografowie, kamerzyści, czy programiści, jak również użytkownicy indywidualni. Te niewielkie gadżety świetnie sprawdzają się także w mini kamerkach (np. GoPro), a także w urządzeniach mobilnych - telefonach i tabletach. Dostępne są w dwóch głównych rozmiarach - klasycznych kart SD oraz ich mniejsze wersji, zwanej kartą micro SD. Cechuje je nie tylko niezawodność, ale również niebywała wytrzymałość, dlatego ciężko je uszkodzić. Niestety, czasami zdarzają się sytuacje, że tego typu nośniki się psują i nie mogą być dalej eksploatowane. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci. Karty SD podlegają utylizacji, a w tym artykule podpowiemy Ci, jak powinna ona wyglądać. Zapraszamy do zapoznania się z całością materiału!
Utylizować powinniśmy nie tylko materiały eksploatacyjne, o czym pisaliśmy już w artykułach dotyczących tonerów oraz tuszów, ale również nośniki pamięci. Zaliczają się do nich płyty CD, dyski twarde, pendrive, czy wcześniej wspomniane karty SD. W Polsce temat utylizacji kart SD jest cały czas mało znany, dlatego nie wszyscy wiedzą, co powinno zrobić się w takiej sytuacji. Mamy nadzieję, że tym artykułem podpowiemy Wam, jak prawidłowo zutylizować kartę SD. Zacznijmy jednak od podstawowej rzeczy, czyli pytania - dlaczego konieczna jest utylizacja kart SD? Podobnie, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, karty pamięci również mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Karty SD są w większości wykonane z tworzywa sztucznego, niektóre produkty mogą zawierać równie dodatek metalu, który znajduje się na zewnętrznej części. Wewnątrz karty możemy znaleźć niewielką płytkę, która zawiera szkodliwe metale szlachetne oraz inne surowce. Warto wiedzieć, że osłony kart SD są wykonywane z produktów ropopochodnych, dlatego niestety nie podlegają biodegradacji.
W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, czy wszystkie dane, które znajdowały się na karcie, zostały usunięte i czy nie istnieje możliwość ich ewentualnego odczytu. Jest to bardzo ważne, gdyż zapobiega wypłynięciu informacji, plików, czy zdjęć. W przypadku materiałów eksploatacyjnych wiele przedsiębiorstw oferuje darmową wysyłkę zużytych materiałów bezpośrednio do siedziby firmy. Niestety, w przypadku kart pamięci taka alternatywa nie występuje. Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest znalezienie specjalistycznego punktu lub firmy, która zajmuje się recyklingiem elektroniki. Są to zarówno przedsiębiorstwa, które wykorzystują zużyty sprzęt ponownie - do wytwarzania nowych produktów, jak i skupy złomu komputerowego. W Polsce występuje takie pojęcie jak: ZSEiE, czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny. Są to tak zwane elektrośmieci, które możemy podzielić na kilka grup. Pamiętajmy o tym, że sprzęty elektryczne i elektroniczne, jak m.in karty SD i inne nośniki pamięci, zawierają szkodliwe substancje, np. chrom, ołów, czy rtęć, które mają negatywny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i zdrowie ludzi i zwierząt.
Pamiętaj o tym, że w dzisiejszych czasach recykling i segregowanie śmieci odgrywa bardzo istotną rolę. Wykonując proste, drobne czynności, jak np. prawidłowa utylizacja karty SD, przyczyniasz się do ochrony środowiska i dokładasz "niewielką cegiełkę", co będzie miało pozytywny wpływ na dalsze życie na ziemi i zredukowanie ilości śmieci. Staraj się dbać o swoją kartę SD, prawidłowo ją przechowuj oraz transportuj, a możesz mieć gwarancję, że z pewnością posłuży Ci ona przez wiele, wiele lat, dzięki czemu utylizacja nie będzie konieczna. Zadbaj o zdrowie swoje i innych ludzi!
SanDisk Extreme Pro 32GB 100/90 MB/s UHS...
Kingston Canvas Select Plus SDCS2 64GB 1...