Czy drukarki laserowe są bardziej ekologiczne niż atramentowe?

Wybór odpowiedniej drukarki to zazwyczaj niełatwe zadanie. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej trzeba bowiem wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z istotniejszych jest wpływ danego urządzenia i stosowanych w nim wkładów na środowisko naturalne. Panuje powszechne przekonanie, że w tym aspekcie znacznie lepiej sprawdzają się modele laserowe niż atramentowe. Czy tak jest rzeczywiście?

Podstawowa różnica między drukarkami atramentowymi oraz laserowymi

Atramentowe i laserowe urządzenia drukujące różnią się między sobą przede wszystkim mechanizmem działania. Te pierwsze pracują przy wykorzystaniu znajdującego się w kartridżu mokrego, płynnego tuszu. Atrament najczęściej przenoszony jest na papier za pośrednictwem specjalnych głowic. Koszt zakupu zasobników z tuszem z reguły jest niewygórowany.

Stosunkowo łatwo znaleźć także właściwe zamienniki wkładu. Trzeba jednak mieć świadomość konieczności regularnej wymiany tuszu. Produkt ten zużywa się bowiem relatywnie szybko. Ponadto w przypadku, gdy drukarka wykorzystywana jest jedynie sporadycznie, może dojść do zaschnięcia atramentu. To także w praktyce uniemożliwia swobodne wykonywanie wydruków.

Natomiast drukarki laserowe wykorzystują do druku tonery. Do przenoszenia jego cząsteczek na papier służy laser. Tonery nie wykazują tendencji do zasychania nawet wówczas, gdy sprzęt nie był użytkowany przez dłuższy czas. Mimo to wspomniane wkłady również wymagają systematycznej wymiany. Zwykle jednak taka potrzeba pojawia się znacznie rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku drukarek atramentowych.

Drukarki atramentowe i laserowe a kwestie ekologiczne

Przekonanie, że drukarki laserowe są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż modele atramentowe, nie zawsze jest zgodne z prawdą. Z taką sytuacją faktycznie mieliśmy niejednokrotnie do czynienia w przypadku urządzeń starszych generacji. Aktualnie produkowane drukarki atramentowe znacznie jednak różnią się od swoich poprzedniczek. Trzeba zauważyć, że sprzęt ten na ogół rozgrzewa się bardzo szybko. To przekłada się na zmniejszony pobór energii elektrycznej zwłaszcza w fazie rozruchu urządzenia.

Ograniczone do minimum zapotrzebowanie na prąd wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych sprzętu. Ponadto przeprowadzone na przestrzeni lat niezależne badania eksperckie wykazały, że drukarki atramentowe w trakcie całego okresu użytkowania generują relatywnie niewielkie ilości odpadów. Zostawiają one także po sobie stosunkowo mały ślad węglowy. W przypadku omawianych modeli nie ma bowiem konieczności wymieniania nadmiernie wyeksploatowanych bębnów czy grzałek oraz składowania zużytych części w odpowiednich warunkach.

Jak postępować ze zużytymi materiałami eksploatacyjnymi?

Tak tusze, jak i tonery zawierają w sobie szereg szkodliwych elementów. W ich skład wchodzą bowiem niekorzystnie oddziałujące na otoczenie substancje. Do takich niebezpiecznych związków chemicznych można zaliczyć choćby polimery czy związki chelatowe w przypadku drukarek atramentowych, a także metale, gumy i plastik, które znajdują zastosowanie przy produkcji tonerów. 

Na szczęście, negatywny wpływ wkładów na środowisko przyrodnicze można w łatwy sposób zneutralizować. Wystarczy zadbać o właściwą utylizację zużytych materiałów eksploatacyjnych. Zadanie to można powierzyć profesjonalnym firmom zajmującym się świadczeniem tego typu usług.

Niekiedy idealnym rozwiązaniem problemu okazuje się też wyrzucenie pustych kartridży do specjalnie oznakowanych koszy lub oddanie sprzedawcy pojemnika po tuszu albo tonerze. Przekazane w ten sposób zasobniki producenci często wykorzystują do ponownego napełnienia danym produktem. To pozwala im na zmniejszenie kosztów związanych z wytwarzaniem nowych pojemników.

Firmy produkujące nowoczesne drukarki przywiązują ogromną wagę do kwestii związanych z ochroną środowiska. Zatrudniani tam specjaliści dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich urządzenia były możliwie jak najbardziej przyjazne dla otoczenia. Z punktu widzenia nabywcy oznacza to możliwość zaopatrzenia się w model spełniający najwyższe normy ekologiczne. Co istotne, dotyczy to zarówno drukarek atramentowych, jak i laserowych.

Data dodania: 09-10-2023