Drukarki 3D, czyli o recyklingu filamentów

Na czym polega drukowanie 3D? 

Jak sama nazwa wskazuje, drukowanie 3D to nic innego, jak tworzenie przedmiotów trójwymiarowych, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, czyli drukarek 3D. To, jaki filament, czyli rodzaj materiału, wykorzystują, jest całkowicie uzależnione od samego urządzenia oraz preferencji właściciela drukarki. Najbardziej popularne jest zastosowanie ABS, PLA, PET, czy ASA. Drukarki 3D to stosunkowo nowy produkt na rynku, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem - zarówno w profesjonalnych branżach, np. medycznej, jubilerskiej, czy lotniczej, jak również w przypadku użytkowników indywidualnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej drukarkom 3D i filamentom, ale pod kątem recyklingu, stosowania biodegradowalnych materiałów oraz urządzeniom, które umożliwiają ponowne wykorzystanie zużytych i niewykorzystanych filamentów. Jeżeli interesuje Cię ten temat - zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem! 

Czy istnieje ekologiczny druk 3D? 

Niestety, w dobie dzisiejszych czasów, konieczne jest dokładne segregowanie śmieci oraz wybierania rozwiązań, które są przyjazne naszej planecie. Powodem takich działań są przepełnione wysypiska śmieci oraz zbiorniki wodne, jak morza i oceany. Jest to niezwykle ważny problem ekologiczny i tylko od ludzi zależy, gdzie będziemy mieszkać w przyszłości. Coraz więcej mówi się o segregacji odpadów - plastików, papierów, czy szkła. To samo dotyczy prawidłowej utylizacji tuszów tonerów, czy urządzeń elektronicznych. Nie inaczej jest w przypadku drukarek 3D, które podczas swojej pracy wykorzystują filamenty, które są wykonane z różnych materiałów. Pamiętajmy, że jedna plastikową butelka może rozkładać się ponad 600 lat, dlatego istotne jest zredukowanie ilości plastiku w naszym życiu do absolutnego minimum. 

Ekologiczny druk 3D staje się coraz bardziej popularny, a to wszystko za sprawą specjalnych urządzeń, które umożliwiają ponowne wykorzystanie zużytych materiałów. Taki proces polega na ponownym wykorzystaniu plastiku, który pochodzi z nieudanych wydruków. O urządzeniach do recyklingu filamentów 3D wrócimy w późniejszym fragmencie tego artykułu. 

Musimy wiedzieć, że w przypadku druku 3D najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne, które przyjmują postać włókna lub proszku. W momencie, gdy poddajemy je procesowi druku w urządzeniach 3D, płatki powinny się stopić, a następnie stworzyć konkretny produkt. Jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, z którym można spotkać się najczęściej, jest ABS, czyli materiał bardzo twardy, wytrzymały oraz odporny na zarysowania. Mimo swojej niebywałej wytrzymałości, jest również niezwykle elastyczny, dzięki czemu staje się termoplastyczny. ABS nie jest materiałem biodegradowalny. Kolejnym materiałem jest PLA, czyli kwas polimlekowy. W przypadku tego konkretnego surowca możemy śmiało powiedzieć, że jest to materiał całkowicie biodegradowalny, a to wszystko za sprawą materiałów odnawianych, z których jest produkowany. Jest to np. skrobia kukurydziana. Wyróżnić powinniśmy również ASA, czyli połączenie trzech surowców - akrylonitrylu styrenu i akrylanu, który jest niezwykle odporny na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe oraz PET, czyli sztywny materiał, który cechuje się wysoką odpornością chemiczną i nadaje się w całości do recyklingu. 

Urządzenia do recyklingu filamentów do drukarek 3D.

Tak, jak wspominaliśmy już wcześniej, na rynku dostępne są specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają ponowne wykorzystanie zużytych filamentów. Jak działa takie urządzenie? W pierwszej kolejności rozdrabnia nieudane wydruki i tworzy mniejsze kawałki. W kolejnym etapie podlegają one procesowi topienia, a następnie są wypychane z formie elastycznego plastiku. W kolejnym kroku plastik zostaje schłodzony i nawinięty na rolkę. Produkt nadaje się do ponownego użycia. Tego typu urządzenia można bez problemu kupić, jednak w Polsce cały czas nie jest to bardzo popularne. Wiele osób, które posiada umiejętności techniczne i zacięcie majsterkowicza, tworzy tego typu urządzenia samodzielnie. Warto zapoznać się z ich pomysłami, np. na forach dotyczących urządzeń 3D. 

Ciekawe jest również to, że na rynku dostępne są filamenty, które pochodzą z recyklingu. Zakup tego typu produktów zmniejsza ilość produkcji śmieci oraz jej ciekawą alternatywą dla wszystkich osób, które chcą zadbać o środowisko naturalne. Pamiętajmy, aby segregować i utylizować śmieci, aby wspomóc naszą planetę. Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo utylizować zużyte tonery i bębny, tusze, drukarki, czy karty SD - to przygotowaliśmy dla Ciebie cykl artykułów na ten temat! Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami. 

Data dodania: 30-10-2020