Ekonomiczne wydruki, czyli jak drukować taniej

Częste wydruki dokumentów, niezależnie od typu drukarki, generują spore koszty związane przede wszystkim ze zużyciem papieru i tonera lub tuszu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, aby drukowanie stało się tańsze, a przy okazji bardziej ekologiczne. Ich wdrożenie i przestrzeganie w codziennej pracy pozwala obniżyć koszty druku nawet o kilkadziesiąt procent. Sprawdź nasze rady i oszczędzaj!

Prosta drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne

To kwestia, którą warto dobrze przemyśleć przed ostatecznym wyborem drukarki. Wielofunkcyjne maszyny typu All-In-One mają oczywiste zalety, ale czy naprawdę w dzisiejszych czasach potrzebujemy na biurku urządzenia, które oferuje dużo więcej niż proste drukowanie? W praktyce okazuje się często, że nie wykorzystujemy wszystkich możliwości drukarki, a każda dodatkowa funkcja wpływa na cenę urządzenia. Tak więc jeśli potencjał wielofunkcyjnej drukarki miałby zostać niewykorzystany, a drukowanie sprowadza się najczęściej do wydruku prostych dokumentów, lepiej wybrać dobrą drukarkę laserową oferującą wysokiej jakości druk monochromatyczny. Warto zwrócić uwagę na cenę drukarki i pamiętać, że inwestycja w droższe urządzenie opłaca się tym bardziej, im częściej drukujemy. Przy bardzo dużych ilościach wydruków bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wybór drukarki laserowej, a jeśli drukujemy codziennie po kilka kartek, najlepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Należy jednak pamiętać, że drukarki tego typu nie lubią przestojów. 

Funkcje i rozwiązania, które pomagają obniżyć koszty druku

Prawie każda współczesna drukarka posiada opcję ekonomicznego wydruku, która umożliwia obniżyć zużycie tonera lub tuszu. W przypadku niektórych modeli drukarek różnica jest niewielka, mimo to warto korzystać z tej funkcji jak najczęściej. W dłuższej perspektywie czasowej pozwala wygenerować spore oszczędności. Bardzo oszczędnym rozwiązaniem jest korzystanie z funkcji druku dwustronnego. Nawet jeśli posiadamy drukarkę starszego typu, druk dwustronny jest możliwy dzięki przełożeniu papieru. Kolejny oszczędny sposób drukowania to skalowanie dokumentów. Ten prosty trick umożliwia zużyć dużo mniej tonera lub tuszu i lepiej wykorzystać papier. Należy pamiętać również o oszczędnej opcji druku w odcieniach szarości – nie każdy dokument musi być wydrukowany w oryginalnych kolorach. Zamiana wszystkich barw na odcienie szarości minimalizuje zużycie kolorowego tuszu. Rezygnujmy z druku w kolorze tak często, jak tylko możemy. Kolorowy wydruk, niezależnie od typu drukarki, jest zawsze droższy. Warto korzystać również z możliwości ustawienia jakości druku oraz opcji podglądu, dzięki której unikniemy wydrukowania pustych lub zupełnie nieistotnych stron, a tym samym oszczędzimy zarówno na papierze, jak i ilości zużytego tuszu lub tonera. 

Rozmiar i grubość czcionki a zużycie atramentu

W przypadku drukarki atramentowej, ciekawym i prostym rozwiązaniem generującym duże oszczędności jest zmiana rozmiaru i kroju czcionki. Konwersja wielkości i rodzaju czcionki pozwala obniżyć zużycie atramentu nawet o 30%. Bardzo oszczędny krój czcionki to Garamond. Inne warte uwzględnienia w procesie drukowania kroje to Century Gothic oraz niezbyt lubiany przez grafików i typografów Times New Roman. Za najmniej ekonomiczny krój czcionki uważa się popularny Impact. Największe oszczędności generuje jednak korzystanie z biblioteki czcionek Ecofont, dzięki którym zużycie pojemników z tuszem jest o połowę mniejsze niż w przypadku drukowania dokumentów z oryginalnym krojem czcionki. Ecofont oferuje według fachowców najbardziej oszczędny krój czcionki, jakim jest Vera Sans. Bardzo ekonomiczny krój oferuje również brytyjska firma Ryman Stationery. Czcionka Ryman Eco zużywa o 1/3 mniej atramentu niż najpopularniejsze czcionki używane w druku i można ją pobrać za darmo. 

Koszty papieru i materiałów eksploatacyjnych 

Na koszty druku bardzo duży wpływ mają oczywiście ceny materiałów eksploatacyjnych. Jeśli drukujemy często i są to zwykłe dokumenty, należy wybrać papier o minimalnej gramaturze i grubości. Warto jednak pamiętać, że mniejsza gramatura nie przekłada się zawsze na grubość papieru. Lżejszy papier może mieć tę samą grubość, co papier o większej gramaturze. Różnica wynika najczęściej z innej struktury i gęstości surowca użytego do produkcji papieru. Na szczęście każda ryza posiada precyzyjny opis, który ułatwia optymalny wybór. Uniwersalna gramatura papieru (90g/m2) to minimum przy wydrukach laserowych, jednak przy dużej ilości wydruków prostych dokumentów lepiej skorzystać z papieru o gramaturze 80 (minimum dla drukarek atramentowych) i 70g/m2. Co prawda wyższa gramatura papieru wiąże się zazwyczaj z większą trwałością kartki, ale za to duże ilości wydruków na papierze o niższej gramaturze są wyraźnie lżejsze. Wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć. 

Przy wyborze tonerów i tuszów warto wziąć pod uwagę ich tańsze zamienniki i pamiętać, że komunikaty o niskim poziomie atramentu nie oznaczają wcale, że za chwilę drukarka przestanie drukować. Większość wkładów, mimo ostrzeżenia, zawiera jeszcze sporo atramentu (od 8-45% wg testu laboratoryjnego PC World) i można wykorzystać go do przysłowiowej ostatniej kropli.

Data dodania: 24-03-2021