Jak czyścić urządzenia elektryczne?

Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie drukarki?

Podczas codziennej eksploatacji i przechowywania drukarki w jej wnętrzu oraz na obudowie zbiera się naprawdę spora ilość kurzu i innych zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie i konserwacja to klucz do długiego użytkowania oraz wysokiej jakości wydruków. Zanim jednak zabierzemy się do czyszczenia naszego urządzenia, warto zastanowić się, czym je wyczyścić, aby nie uszkodzić drukarki. Sprzęt można oczywiście zanieść do profesjonalnego serwisu, ale generuje to o wiele większe koszty, więc opłaca się wykonać czyszczenie samodzielnie. Przed rozpoczęciem procesu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dostarczoną wraz z drukarką, w której będą informacje na temat danego urządzenia. Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są naprawdę delikatne, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym!

Czyszczenie drukarki atramentowej

Czyszczenie wszystkich sprzętów elektrycznych powinno odbywać się w momencie, gdy urządzenie jest odłączone od źródła zasilania.

Resztki tuszu i atramentu są tak samo szkodliwe jak kurz, który osadza się w naszej drukarce. Takie zaniedbanie może prowadzić do pogorszenia się jakości wydruków, a nawet do trwałego zniszczenia urządzenia drukującego. Kurz osadzający się na ruchomych częściach drukarki jak np. zębatki, może doprowadzić do nieprawidłowego działania drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Regularne czyszczenie jest podstawą i każdy z nas powinien to robić przynajmniej raz na trzy miesiące, aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom. Warto również zajrzeć do instrukcji, w której na pewno wszystko szczegółowo będzie opisane.

Czyszczenie drukarki laserowej

Drukarki laserowe, tak samo jak atramentowe, muszą być regularnie czyszczone i konserwowane. Istnieją dwie możliwości – oddanie urządzenia do profesjonalnego serwisu lub wyczyszczenie go samodzielnie. Pierwszy sposób jest łatwiejszy, ale za to trochę droższy. Jednak po odebraniu wyczyszczonego już urządzenia, możesz mieć pewność, że cały brud i kurz zostały usunięte. Podjęcie się samodzielnego czyszczenia będzie kosztować Cię trochę czasu, a może i nawet nerwów, ale zaoszczędzisz pieniądze. Decyzja należy do każdego użytkownika i jest uzależniona od wysokości posiadanego budżetu. Niektórzy lubią tego typu prace techniczne i samodzielne oraz bardzo dokładne wyczyszczenie urządzenia będzie dla nich prawdziwą przyjemnością.

Czego unikać przy czyszczeniu drukarek?

Podstawowym błędem jest oczywiście nieodłączenie urządzenia od zasilania. Może to grozić porażeniem prądem oraz uszkodzeniem drukarki. Tego typu urządzeń nie powinno się także czyścić sprężonym powietrzem o bardzo mocnym ciśnieniu. Ten produkt idealnie nadaje się do czyszczenia klawiatur, laptopów czy trudno dostępnych miejsc, ale nie nadaje się do drukarek! Sprężone powietrze znacznie pogorszy jakość wydruków, ponieważ w trakcie jego używania w powietrzu rozpyla się kurz, który może osiąść na soczewkach lub lustrach drukarki. Regularne używanie tego specyfiku może spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia, co będzie wiązać się z oddaniem go do serwisu oraz dodatkowymi kosztami. Warto także zajrzeć do instrukcji obsługi.

Zaschnięty tusz w drukarce atramentowej

Drukarki atramentowe charakteryzują się tym, że tusz w kartridżu może dość szybko zaschnąć. Zaleganie atramentu może spowodować spore problemy z urządzeniem. Co zrobić, aby tak się nie działo? Odpowiedź jest naprawdę prosta! Wystarczy regularnie, najlepiej raz w tygodniu, wydrukować pojedynczą kartkę, wykorzystując nasze urządzenie. Ta czynność jest dla nas gwarancją, że tusz nie zaschnie, a my nie będziemy mieć dodatkowych problemów. Plamy z tuszu najlepiej usunąć specjalnymi preparatami, jednak warto spróbować też alkoholem, np. etanolem. Plamy, które powstały na dyszach, można usunąć przez zamoczenie poszczególnych elementów w ciepłej wodzie dosłownie na kilka sekund. Następnie należy pozostawić do wyschnięcia lub ostrożnie osuszyć ręcznikiem bawełnianym, lub z mikrofibry.

Data dodania: 26-05-2022