Jak nie dopuścić do zaschnięcia głowicy? Praktyczne porady przed okresem wakacyjnym 

Przed nami kolejne wakacje – czas odpoczynku, urlopów i wyjazdów. Z radością porzucimy na jakiś czas codzienne obowiązki, aby skorzystać z pięknej pogody i mimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa wyruszymy na wakacyjny szlak. Jednak zanim to zrobimy, warto przygotować do tego drukarkę – tym bardziej, jeśli jest nią atramentówka, która źle znosi dłuższe rozstania i brak regularnych obowiązków. Jak przygotować do tego naszą drukarkę i dlaczego jest to takie ważne? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Bunt drukarki, czyli zaschnięty tusz

Zaschnięty tusz to dla drukarki atramentowej, a tym samym jej użytkownika duży kłopot, szczególnie jeśli dotyczy urządzenia ze zintegrowaną głowicą drukującą. Atramentówki nie lubią dłuższych przestojów w pracy, dlatego już po kilku dniach bezczynności mogą strzelić focha i odmówić posłuszeństwa. Oczywiście jest to sprawa indywidualna i zależy w dużej mierze od modelu drukarki, jakości tuszu i długości przestoju, jednak tak czy inaczej, każda atramentówka reaguje źle z powodu braku regularnego zajęcia. W drukarkach ze zintegrowaną głowicą zaschnięty tusz może spowodować poważną dysfunkcję, która wiąże się często z koniecznością wymiany urządzenia. Koszty naprawy mogą być w tym przypadku wyższe niż cena nowej, ekonomicznej drukarki. Natomiast w drukarkach, które nie posiadają zintegrowanej głowicy drukującej, problem z zaschniętym tuszem rozwiązuje z reguły wymiana wkładu, jednak wiąże się to z dodatkowym kosztem, którego lepiej uniknąć.

Co zrobić przed wyjazdem

Jak przygotować drukarkę przed wyjazdem, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i kłopotu z zaschniętym tuszem oraz dysfunkcją urządzenia? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Najlepszy z nich to oczywiście drukowanie – wystarczą 1-2 wydruki tygodniowo, aby urządzenie zachowało pełną sprawność. Ale jak to zrobić, gdy planujemy dłuższy wyjazd? Rozwiązania są dwa. Jeśli posiadamy drukarkę z systemem automatycznego czyszczenia głowicy (np. któryś z nowszych modeli firmy Brother), możemy zaprogramować tę czynność z poziomu ustawień urządzenia. Należy pamiętać jedynie o tym, aby nie odłączać urządzenia od zasilania. My wypoczywamy, a drukarka zadba o siebie sama, a po naszym powrocie będzie w pełnej gotowości. Warto jednak pamiętać, że proces automatycznego czyszczenia zużywa dużą ilość atramentu. Dlatego niezależnie od tego, czy nasza drukarka posiada taką funkcję, warto rozważyć bardziej ekonomiczne rozwiązanie – zostawić zaufanemu sąsiadowi, rodzinie lub przyjaciołom klucze do mieszkania i poprosić o puszczenie paru stron wydruku, a przy okazji o podlanie kwiatów. Dwa kłopoty z głowy.

Jak uniknąć zaschnięcia tuszu w drukarce – sprawdzone rozwiązania

Jak uniknąć zaschnięcia tuszu poza okresem wakacyjnym? Wystarczy trzymać się kilku zasad, dzięki którym problem nie będzie dotyczyć naszej drukarki.

Najważniejsza zasada w przypadku drukarek atramentowych brzmi: regularny druk to podstawa. Wiemy już, że tego typu urządzenia nie lubią bezczynności. Jeśli używamy więc drukarki sporadycznie, należy pamiętać o jednym lub dwóch wydrukach w tygodniu. Ważne jest również stabilne środowisko pracy drukarki – większość tego typu urządzeń niezbyt dobrze znosi zbyt duże różnice temperatur oraz mocno nasłonecznionych miejsc. Warto zwrócić więc uwagę, czy nasze biurko ustawione jest tak, aby nie narażać drukarki na zbyt długą ekspozycję na promienie słoneczne. Zbyt wysoka temperatura może wywołać reakcję chemiczną, która wpłynie negatywnie na właściwości tuszu. Z kolei temperatura poniżej -15 stopni Celsjusza może doprowadzić do rozszczelnienia kartridża. Z tego powodu zapasowe tusze powinny być przechowywane w suchym i ciemnym miejscu o stałej, niezbyt niskiej i niezbyt wysokiej temperaturze oraz w opakowaniu, niezależnie od tego, czy są to tusze oryginalne, czy tańsze zamienniki. Jakość wkładów ma znaczenie, dlatego nie rekomendujemy używania wkładów ponownie napełnianych. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na oryginalne wkłady, rozwiązaniem są kompatybilne zamienniki.

Warto pamiętać o tym, że jeśli musimy odłączyć kabel zasilania, po wyjęciu wtyczki z gniazdka należy poczekać do momentu, w którym wszystkie kontrolki zgasną. Tylko wtedy tusze wrócą ponownie do pozycji, w której będą zabezpieczone przed zaschnięciem. Wiadomo, że wkładów z drukarki nie należy wyjmować, jednak jeśli kiedykolwiek dojdzie do sytuacji, w której będziemy zmuszeni je wyjąć, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Tusze umieszczamy wówczas w szczelnym, najlepiej plastikowym pojemniku dyszami do góry, a obok kładziemy nawilżoną szmatkę lub kawałek nawilżonej gąbki i zamykamy pojemnik. Jeśli nie wyrzuciliśmy oryginalnych zatyczek do wkładów, warto użyć ich ponownie przed umieszczeniem tuszów w pojemniku.

Na koniec rada, którą warto rozważyć. Jeśli używamy drukarki atramentowej naprawdę rzadko, warto zastanowić się nad inwestycją w tanią, ale wydajną i szybką laserówkę. Co prawda tonery są droższe niż wkłady do drukarki atramentowej, jednak zawsze możemy skorzystać z tańszych zamienników. I po problemie z zasychającym tuszem.

Data dodania: 06-06-2021