Jak skalibrować drukarkę fotograficzną w warunkach domowych?

Używanie dobrej drukarki fotograficznej to marzenie każdego fotografa – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Kalibracja drukarki pozwoli ci otrzymać takie same kolory na monitorze oraz wydrukach, co jest szczególnie ważne w przypadku drukowania profesjonalnych zdjęć. Sprawdź, jak krok po kroku skalibrować samodzielnie drukarkę, by cieszyć się wyrazistymi wydrukami o nasyconych kolorach.

Atrament + papier – czego możemy się spodziewać?

Tusz do drukarki jest substancją płynną zawierającą środki barwiące, natomiast papier to ciało stałe o porowatej i szorstkiej powierzchni, które absorbuje pigment, odbija światło i ma swój własny kolor. Oba te elementy różnią się między sobą nie tylko pod względem stanu skupienia. Nie ma dwóch producentów, którzy oferowaliby identyczny tusz i papier – elementy te różnią się więc w zależności od źródła zakupu. Warto wybierać wysokiej jakości produkty, które zapewnią nam wydruki, jakich oczekujemy. Oprócz tego niezbędna jest także kalibracja drukarki, dzięki której efekty drukowania będą łatwiejsze do przewidzenia.

Czym są profile kolorów?

Aby osiągnąć wydruki o realistycznych kolorach, które będą zbliżone do tych wyświetlanych na ekranie aparatu lub komputera, możemy wykorzystać profile kolorów, zwane też profilami ICC. Ich zadaniem jest opisywanie, w jaki sposób urządzenie (w tym przypadku drukarka) pokazuje kolory. To rozwiązanie pomaga nam zniwelować różnice między faktycznym kolorem a tym, który pokazuje drukarka. Warto korzystać zawsze z tych samych tuszów i papierów, gdyż wykorzystując za każdym razem inne materiały eksploatacyjne, będziesz musiał ponownie kalibrować drukarkę.

Urządzenia i oprogramowania

Do mierzenia kolorów wykorzystujemy urządzenie o nazwie spektrofotometr, które precyzyjnie określa uzyskane podczas drukowania kolory i pomaga dostosować je do naszych oczekiwań. Zadaniem urządzenia jest odczytywanie informacji o kolorach z wydruku testowego. Uzyskane w ten sposób dane możemy wykorzystać do tworzenia profili kolorów, które odbywa się za pomocą odpowiedniego programu, na przykład popularnego wśród fotografów Photoshopa. Do stworzenia profilu możliwe jest również wykorzystanie skanera, który jest jednak znacznie mniej precyzyjny niż spektrofotometr. Korzystając z tego rozwiązania, warto pamiętać, by podczas skanowania wyłączyć wszelkie opcje związane z korektą kolorów.

Jak skalibrować drukarkę?

Zaczynamy od stworzenia wydruku próbnego, czyli tzw. chartów, na których znajdują się nadrukowane pasy kolorów. Po otrzymaniu wydruku czas zastosować spektrofotometr, którym dokładnie sczytujemy barwy, przejeżdżając po papierze w podobny sposób jak podczas używania korektora myszki. Należy pamiętać o tym, by do wydruku próbnego zastosować ten sam rodzaj papieru, na którym będziemy wykonywać wydruki właściwe – tylko wtedy cała operacja ma sens. Profil tworzymy więc zawsze pod konkretny papier.

Następnym krokiem jest wejście w ustawienia programu (np. Photoshopa) i wybranie stworzonego profilu kolorów oraz opcji „Adobe RGB” jako przestrzeni barwnej. Opcja „Próba kolorów” pozwoli ci zobaczyć na monitorze, jak obraz będzie wyglądał po wydrukowaniu.

Ostatnim krokiem jest sam wydruk. Wybieramy stworzony profil i klikamy „Drukuj”.

Data dodania: 22-10-2019