Jeżeli chcemy, aby nasza drukarka atramentowa działa przez lata i oferowała nam wydruki najwyższej jakości, to niezwykle ważne jest, aby regularnie ją czyścić i konserwować. Jeżeli będziemy te czynności wykonywać systematycznie, to jest to gwarancją, że wydruki zawsze będą wyglądały perfekcyjnie, a urządzenie nie będzie narożne na awarię i inne usterki. Pamiętajmy jednak, że drukarka atramentowa to urządzenie niezwykle delikatne, zbudowane z niewielkich elementów, które nieprawidłowo czyszczone mogą ulec uszkodzeniu. Oczywiście, sprzęt zawsze możemy oddać do specjalistycznego serwisu, gdzie ekspert wyczyści je za nas, jednak jest to oczywiście usługa płatna, która może nas narazić na dodatkowe koszty. Aby zadbać o Twój portfel i umożliwić Ci zaoszczędzenie pieniędzy, przygotowaliśmy ten artykuł, w którym znajdziesz cenne wskazówki i rady, jak samodzielnie i całkowicie bezpiecznie móc wyczyścić swoją drukarkę atramentową. Gwarantujemy, że jest to naprawdę proste i nie wymaga specjalistycznych sprzętów i urządzeń. Zainteresowany? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całością materiału! Życzymy owocnej lektury!
Musisz pamiętać o tym, że czyszczenie jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego, powinno zawsze odbywać się, gdy jest ono wyłączone z prądu. Jest to dla nas gwarancją bezpieczeństwa. W tym artykule nie moglibyśmy nie wspomnieć, jak szkodliwy i negatywny wpływ na eksploatację naszego urządzenia, ma kurz oraz brud. Dokładnie takie samo, niepożądane działanie, mogą powodować resztki tuszu i atramentu, które zalegają w szczelinach naszego urządzenia, np. w podajniku. Nie tylko wpływa to negatywnie na działanie samej drukarki (może doprowadzić do powstania usterki), ale również na finalny wygląd wydruków. Mogą pojawiać się na nich zabrudzenia, a nawet nieestetyczne pasy. Również kurz może spowodować trwałe uszkodzenia naszej drukarki. Niewielkie drobinki mogą przedostać się do najszczelniejszych zakamarków naszego urządzenia drukującego i podobnie, jak resztki tuszu, będą miały negatywny wpływ na jakość wydruków. Kurz może osadzać się na elementach ruchomych drukarki, jak np. na zębatkach i je obciążać, co skutkuje nieprawidłową pracę urządzenia. Jeżeli chcesz zapobiec tego typu problemom, to pamiętaj, że niezwykle ważne jest regularne i dokładne czyszczenie Twojej drukarki. Poniżej szczegółowo omówimy, jak zrobić to poprawnie i bezpiecznie.
W tym artykule omówimy czyszczenie urządzenia atramentowego na podstawie innowacyjnej drukarki marki Brother, czyli MFC-J6920DW. Sam proces czyszczenia jest bardzo podobny we wszystkich modelach i urządzeniach, jednak zawsze warto zapoznać się z dokładnymi informacjami, które dotyczą czyszczenia posiadanego przez Ciebie modelu drukarki. Tego typu informacje i wskazówki znajdziesz w instrukcji obsługi, która została dołączona do zakupionej drukarki. Tak, jak już wspominaliśmy, zanim rozpoczniesz proces czyszczenia, upewnij się, że Twoje urządzenia drukujące zostało odłączone od prądu. Jest to bardzo ważne, gdyż zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Najpierw warto dokładnie wyczyścić drukarkę wewnątrz, a dopiero na samym końcu zająć się czyszczeniem samej obudowy. Jeżeli posiadasz drukarkę laserową, to również dla Ciebie przygotowaliśmy podobny artykuł - czyszczenie drukarki laserowej! Podpowiadamy w nim, jak poprawnie usunąć zabrudzenia z urządzenia laserowego. Zapraszamy do przeczytania!
Pierwszym krokiem, od którego zaczyna się czyszczenie drukarki atramentowej, jest otworzenie pokrywy drukarki od kartridży oraz głowic. Kolejnym etapem jest wyciągnięcie tacy z papierem, a następnie wszystkich kartridży. Pamiętajmy, aby kartridże umieścić w miejscu oddalonym od wody i wilgoci, a także promieniowania UV, aby były całkowicie bezpieczne. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem, który pomoże nam pozbyć się drobinek kurzu i brudu, jest wykorzystanie odkurzacza. Warto do tego celu wybrać specjalną końcówkę, która umożliwi nam dotarcie do bardzo szczelnych i trudno dostępnych miejsc. Wiele osób zastanawia się, czy korzystania ze sprężonego powietrza jest bezpieczne i czy nie zaszkodzi to naszej drukarce. Nie polecamy tego rozwiązania, zdecydowanie lepszą alternatywą jest odkurzacz, gdyż sprężone powietrze wdmuchuje drobiny kurzu oraz brudu do wewnątrz urządzenia, a te następnie osadzają się na głowicy drukującej i w innych zakamarkach naszego urządzenia. Efekt jest więc odwrotny. Jeżeli oczyściliśmy już naszą drukarkę odkurzaczem, to kolejnym etapem jest usunięcie zabrudzeń. W tym celu idealnie sprawdzi się szmatka wykonana z materiału, który nie pozostawia włókien. Bardzo polecane są delikatne ściereczki z mikrofibry. Taką szmatkę należy zwilżyć wodą lub środkiem czyszczącym. Ważne jest jednak, aby nie był to produkt żrący, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia naszego urządzenia drukującego. Przy użyciu szmatki należy bardzo dokładnie umyć wnętrze drukarki i pozbyć się zalegających resztek brudu i atramentu. Jeżeli we wnętrzu naszej drukarki znajdują się zacieki z tuszu, których nie jesteśmy w stanie usunąć przy wykorzystaniu szmatki nasączonej wodą, to idealnie sprawdzi się alkohol. Zanim jednak wyszorujesz nim całą drukarkę, upewnij się, czy nie będzie miał on szkodliwego działanie na powierzchnię urządzania. Przeprowadź test, czyszcząc delikatnie niewielki kawałek urządzenia.
Kolejnym etapem jest dokładne wyczyszczenie rolek transferowych, a także rolek, których zadaniem jest pobór papieru. Tutaj również świetnie sprawdzi się szmatka z mikrofibry, którą warto nasączyć alkoholem lub płynem do mycia naczyń. Teraz czas na odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie kartridży. Upewnijmy się na początku, czy nasze tusze nie są zaschnięte. Niestety, materiały eksploatacyjne do drukarek atramentowych często mają takie tendencję. Jeżeli wydaje Ci się, że część kartridża zastygła, to umieść głowicę drukującą na chwilę w ciepłej wody. Takie działanie pomoże ją odetkać. Następnie dokładnie wytrzyj wszystkie głowice, aż będą suche. Pamiętajmy również o tym, aby zadbać o czystość styków elektroniki. Teraz czas na ponowne zamontowanie tacy z papierem, a następnie ostrożnie umieszczenie kartridży wewnątrz urządzenia. Posiłkuj się instrukcją, aby zrobić to prawidłowo. Zamknij klapę drukarki. Teraz jest idealny moment, aby oczyścić urządzenie z zewnątrz. W tym celu również użyj niepylącej, delikatnej szmatki, którą należy nasączyć wodą. Następnie urządzenie dokładnie osusz suchą ściereczką.
Pamiętaj o tym, aby regularnie dbać i konserwować swoją drukarkę atramentową. Jeżeli będziesz robił to regularnie, to gwarantujemy, że systematyczność się opłaci, a Twoja drukarka z pewnością posłuży Ci przez lata! To, jak często należy czyścić i konserwować drukarkę, jest całkowicie uzależnione od częstotliwości jej eksploatacji. W skrócie - im częściej drukujesz, tym częściej powinieneś czyścić swoje urządzenie drukujące!
Zamiennik HP 934 XL C2P23AE tusz czarny ...
Zamiennik HP 935 XL C2P26AE tusz żółty m...
Zamiennik HP 935 XL C2P25AE tusz magenta...
Zamiennik HP 935 XL C2P24AE tusz cyan ma...