Możliwości tonerów oraz atramentów do drukarek są podawane przez producentów w liczbach. Zaznaczają oni jednak wyraźnie, że ilość ta dotyczy 5% zaczernienia strony. Na tej podstawie możliwe jest sprawdzenie wydajności oraz obliczenie kosztów wydrukowania pojedynczej strony, a co za tym idzie wybranie przez użytkownika modelu, który spełnia w pełni jego potrzeby. Czym jest to zagadkowe 5% pokrycia strony? Dlaczego właśnie w ten sposób podawana jest faktyczna wydajność?
Domowe drukowanie dokumentów oraz zdjęć, to główny powód dla którego kupujemy dla własnego użytku drukarki. Liczba modeli, typów tych urządzeń, która obecnie jest dostępna na rynku sprawia, że wybór nie jest prosty. Jak kupić drukarkę, która spełni nasze oczekiwania? Warto w pierwszej kolejności obliczyć, ile kosztuje wydruk jednej strony. Stąd też coraz więcej producentów podaje wydajność pojemników z tuszem i tonerów według ustandaryzowanej procedury.
Metodologia tego pomiaru jest opisana w przypadku atramentowych drukarek w ISO/IEC 24 711, a jeśli chodzi o laserowe, to wyjaśnienie znajdziemy w normie ISO/IEC 19 752. Na opakowaniu oraz w specyfikacji konkretnego wkładu znajdziemy informację, która poda nam, na ile stron wydruku wystarcza jeden zasobnik. W tej kwestii najważniejsza jest wartość pokrycia, a nas najbardziej będzie w tym przypadku interesowała 5% wartość pokrycia strony.
Całkowicie pokryta tuszem kartka to oczywiście 100% jej powierzchni. Typowy tekst na kartce A4 to 5% pokrycia. Taką skalą producenci posługują się najczęściej. Jak na tej podstawie możemy obliczyć orientacyjny koszt wydruku? Należy podzielić cenę zakupionego przez nas zasobnika przez liczbę stron, jakie chcemy wydrukować. Inaczej wygląda to w kwestii fotografii, wówczas pokrycie to mniej więcej 20% dla każdej barwy. W tym przypadku to tylko wartość statystyczna, ponieważ trudno będzie nam obliczyć realny koszt, gdyż wszystko zależy od rodzaju urządzenia i barwy, która będzie dominowała na zdjęciu.
Obliczenie kosztu druku fotografii należy na podstawie powyższego opisu obliczyć osobno, dla każdego koloru, który zostanie wykorzystywany przez drukarkę. Dlaczego? Jest to konieczne, ponieważ wydajność zbiorników z poszczególnymi kolorami może być inna od pozostałych. Otrzymane wyniki należy podzielić przez cztery. Na tej podstawie otrzymamy sumę wartości kosztu wydruku dla wszystkich kolorów.
5%? Czyli tak naprawdę ile?
To tylko teoretyczny szacunek. Duży wpływ na pokrycie strony ma wybór czcionki. Przykładowo Calibri zajmuje więcej miejsca niż Times New Roman czy Arial.
Należy jednak pamiętać, że nadal to będzie 5% pokrycia strony. Testując samodzielnie wydajność druku naprawdę trudno ją określić, dlatego warto korzystać ze specjalnych programów do tego przeznaczonych. Sposób w jaki rozmieścimy zaczernienie kartki czy różnorodność graficzna może w pewien sposób zakłócić dokładny wynik ilości wydrukowanych stron.