Jak wymienić chip w tonerze lub tuszu? 

Jednym z istotnych problemów, które na swojej drodze napotykają użytkownicy drukarek laserowych i atramentowych, jest wymiana chipu w tonerze lub w tuszu. Problem pozornie może wydawać się nam skomplikowany, jednak w rzeczywistości nie powinien przysporzyć wielu trudności. Podczas wymiany bardzo ważna jest ostrożność, precyzja i dokładność, aby proces przebiegł pomyślnie. W pierwszej kolejności należy usunąć z naszego urządzenia zużyty materiał eksploatacyjny. W tym celu należy unieść pokrywę drukarki, w której znajduje się produkt, a następnie usunąć go jak przy standardowej wymianie. Kolejnym etapem jest zlokalizowanie miejsca, w którym znajduje się chip.

Najczęściej jest on umiejscowiony po prawej stronie, a przy wymianie powinien zostać skierowany ku górze. W kolejnym kroku należy wcisnąć plastikowy zatrzask, a następnie podważyć chip i bardzo ostrożnie wyjąć go z kartridża. Podczas przeprowadzania tego procesu dużym ułatwieniem będzie użycie pęsety, która znacząco ułatwi nam to zadanie. Teraz chip możemy umieścić w zamienniku, a wykonujemy to trzymając wciśnięty plastikowy zatrzask. Jeżeli chip został już umieszczony, przycisk możemy zwolnić. 

Kolejnym etapem jest oczywiście instalacja nowego materiału eksploatacyjnego w urządzeniu. Nasza drukarka może czasami wyświetlić komunikat o problemie związanym z niskim poziomem atramentu, jednak nie będzie mieć to wpływu na dalszą eksploatację urządzenia, dlatego tę informację możemy zignorować. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, proces wymiany chipa w tonerze i tuszu nie jest niczym trudnym i z pewnością każdy poradzi sobie z nim znakomicie! Należy szczególną uwagę zwrócić na ostrożność, gdyż element jest niewielki, a pośpiech mógłby spowodować trwałe uszkodzenia chipa. 

Dlaczego producenci drukarek zabezpieczają urządzenia przed zamiennikami?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie są oczywiście pieniądze. Drukarki, szczególnie atramentowe, sprzedawane są w naprawdę atrakcyjnych cenach, a głównym źródłem dochodów producentów są właśnie materiały eksploatacyjne. Jednorazowy zakup całego zestawu tuszów może być droższy od samej drukarki! Właśnie dlatego urządzenia drukujące są zabezpieczane przed zamiennikami. Producentom urządzeń zależy na tym, aby użytkownicy drukarek kupowali wyłącznie oryginalne materiały eksploatacyjne, które są o wiele droższe nawet od wysokiej klasy zamienników. 

Toner – oryginał a zamiennik

Toner, który będzie w 100% pasować do naszej drukarki to podstawa efektywnej pracy urządzenia. Oryginalne tonery, które sprzedawane są przez poszczególnych producentów, cechują się najwyższą jakością wydruków, jednak mają pewien minus... Są bardzo drogie. Dlatego, wychodząc naprzeciw wszystkim użytkownikom, którym nie uśmiecha się wydanie większej kwoty na materiały eksploatacyjne, powstały zamienniki. Pojemności zamienników często są większe niż te w oryginalnych wersjach, ale najważniejsze jest to, że są o wiele, wiele tańsze. Powszechnie uważane jest, że zamienniki są gorsze i mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia. Jednak nic bardziej mylnego! Dobrej jakości zamienne materiały eksploatacyjne, które będą w 100% kompatybilne z naszym urządzeniem drukującym, będą wręcz identycznie drukować faktury, prace dyplomowe czy sprawdziany dla uczniów.

Jak prawidłowo przechowywać toner?

Odpowiednie przechowywanie tonera jest naprawdę istotne. Zbiorniki muszą być przechowywane w temperaturze pokojowej oraz dodatkowo w suchym i ciemnym miejscu. Warto zwrócić także uwagę na datę ważności danego tonera, gdyż może stracić on swoje właściwości, a wydruki będą o wiele gorszej jakości. Datę ważności kasety z tonerem można znaleźć na opakowaniu produktu (najczęściej na boku). W miesiącach, w których jest ciepło, zachowaj szczególną uwagę i ostrożność podczas przechowywania i obchodzenia się z tonerem.

Pozostawienie tonera w nagrzanym aucie może doprowadzić do tego, że plastikowe cząsteczki pyłu złączą się, a produkt będzie nadawać się tylko do wyrzucenia. Nie wkładaj tonera do drukarki od razu po dostawie w chłodne zimowe miesiące. Odstaw go na jakiś czas na biurko lub stół, aby osiągnął temperaturę pokojową.

Data dodania: 09-06-2022