Jaka jest różnica pomiędzy tonerem i bębnem?

Podczas używania każdej drukarki dochodzi do zużycia materiałów eksploatacyjnych. W przypadku urządzeń laserowych, poza papierem zużyciu ulega toner oraz bęben. W momencie, gdy trzeba zamówić wkłady drukujące dochodzi do częstych pomyłek. Wielu użytkowników dopiero wówczas dowiaduje się, czym tak naprawdę jest jedna i druga część.

Czym jest toner i bęben?

Najkrócej rzecz ujmując, w drukarce laserowej toner to odpowiednik tuszu. Odpowiada za barwę druku, jest środkiem występującym w formie sproszkowanej. W jego skład wchodzą barwniki, żywice, wywoływacz oraz środki przeciwzbrylające. Informację o jego braku najłatwiej wyczytać na podstawie wydruków. Jest wtedy wyblakły, a po pewnym czasie przestaje być całkowicie widoczny. Poza tym bardzo często o braku tonera poinformuje nas system w komputerze, a konkretniej program obsługujący naszą drukarkę.

Przykład tonera:
Zamiennik Brother TN-2421 toner marki JetWorld


Z kolei bęben to część naszego sprzętu drukującego, który za główne zadanie ma przeniesienie na powierzchnię papieru tonera. Może być wbudowany na stałe lub też jest częścią wymienną, a czasami nawet składową, uzupełnieniem wkładu drukującego. W przypadku działania bębna zachodzi zasada kserografii. Jest to wytwarzanie ładunku elektrycznego, która pozwala wałkom przenosić toner na bęben światłoczuły. Występujące ciśnienie i temperatura sprawia, że toner przytwierdza do papieru.

Przykład bębna:
Zamiennik Brother DR-2401 bęben marki JetWorld

Dwa rodzaje drukarek

Ze względu na sposób montażu w drukarkach modułów z materiałami ulegającymi eksploatacji istnieją dwa rodzaju sprzętu. Pierwsze z nich opierają się na zasadzie rozdzielenia bębna i tonera, z kolei drugie połączenia tych dwóch elementów ze sobą. Pod względem działania, jakości i prędkości druku nie ma zbyt dużych różnic między tymi dwoma rodzajami drukarek. Mechanizm skupiony w jednym module to standardowa drukarka laserowa z niższej półki cenowej, która używana jest w warunkach domowych.

Podejście producentów jest logiczne, ponieważ wymiana całego elementu jest łatwiejsza niż rozbieranie sprzętu na mniejsze części. Niestety przy używaniu tego typu drukarki możemy spodziewać się większych wydatków związanych z wymianą materiałów eksploatacyjnych. Choć użytkownik domowy drukuje mniej niż biurowy, to w jakiś sposób muszą być generowane zyski.

Co podlega zużyciu?

W przypadku bębna zużywany jest wałek elektrograficzny, czyli warstwa światłoczuła, która po pewnym czasie funkcjonowania sprzętu może gorzej radzić sobie z odwzorowaniem drobnych elementów, np. cienkich linii czy też konturów. Z tego też powodu wydruk staje się nieprecyzyjny, brakuje mu odpowiedniej ostrości.

Kwestia zużywającego się tonera jest łatwiejsza do zdiagnozowania. Wyblakłe kolory są dostrzegalne gołym okiem, poza tym otwierając pokrywę sprzętu do drukowania możemy podejrzeć i ocenić „na oko” zużycie tonera. Warto zapamiętać, że jeśli drukarka nie zgłasza potrzeby wymiany ani tonera ani bębna, to jeśli widoczne są pasma, to uszkodzeniu mógł ulec bęben. Z kolei, gdy wydruk jest słabszy, a po wyjęciu tonera i lekkim potrząśnięciem nim zauważalna jest poprawa, to bardzo prawdopodobne, że niedługo będziemy musieli wymienić toner.

Data dodania: 25-09-2018