Jakie parametry powinny posiadać karty pamięci do aparatów?

Dobrej jakości karta pamięci do aparatu jest niezbędna, by móc przechować w urządzeniu wystarczającą liczbę zdjęć. Niewielki nośnik pozwala także na szybkie przeniesienie plików w wybrane miejsce. Czym zatem powinna charakteryzować się dobra karta pamięci do lustrzanki i czy jej pojemność jest jedynym wartym uwagi parametrem?

Rodzaje kart pamięci – jaki wybrać?

Karty pamięci występują w wielu wariantach, które różnią się między sobą przede wszystkim oferowaną pojemnością przechowywania danych, ale nie tylko. Poszczególne modele mogą cechować się także zróżnicowaną wielkością oraz technologią zapisu. Jak rodzaje kart pamięci są zatem do wyboru? Najczęściej spotykane typy to:

  • SD (Secure Digital),

  • SDHC (Secure Digital High Capacity),

  • SDXC (Secure Digital Extended Capacity),

  • Karty CF (CompactFlash).

Dostępne są także ich pomniejszone wersje, które jednak mogą zapewniać znacznie większą pojemność niż ich większe odpowiedniki (tak jest w przypadku kart SD i micro SD). Są to karty:

  • micro SD,

  • micro SDHC,

  • micro SDXC.

Tak duże zróżnicowanie oznaczeń kart micro SD może wprowadzać w zakłopotanie, warto więc przyjrzeć się, o czym informują poszczególne symbole. Z punktu widzenia użytkownika, skróty literowe można rozumieć jako klasy pojemności nośnika, które ułatwiają podjęcie decyzji, jaką kartę do aparatu wybrać.

Karta SD do aparatu – który wariant będzie najlepszy

Kupując nośnik do przechowywania zdjęć wykonanych aparatem, warto zwracać uwagę na oznaczenia kart micro SD i SD. Omówione powyżej symbole pozwolą szybko zadecydować, czy dany produkt będzie adekwatny do konkretnych potrzeb. 

Wybierając standardową kartę SD do aparatu, możesz liczyć na pojemność pamięci do 2GB, natomiast karta SDHC to już co najmniej 4GB miejsca do przechowywania danych. Najlepiej pod względem pojemności wypadają karty SDXC, które pozwalają zapisać na nich od 32GB do aż 2 TB. Takie nośniki cechują się także znacznie większymi możliwościami, między innymi bardzo szybkim transferem danych.

Jeśli jednak planujesz zakup karty SD wykonanej w jednej z nowoczesnych technologii (np. SDXC), upewnij się, że Twoje urządzenie ma odpowiednią specyfikację, czyli jest kompatybilne z takim nośnikiem. 

Jaką kartę pamięci do aparatu zatem wybrać? Im większa pojemność, tym większa dowolność w zapełnianiu karty. Warto jednak mieć na uwadze, że bardziej zaawansowane modele są droższe, dlatego, jeśli nie zajmujesz się fotografią profesjonalnie, nie musisz kupować nośnika o najlepszych możliwych parametrach.Do hobbystycznych zastosowań w zupełności wystarczy karta do aparatu fotograficznego o pojemności 32 GB. Jeśli natomiast robisz sporo zdjęć lub często jesteś w sytuacji, kiedy nie możesz przenieść ich od razu na dysk komputera (na przykład podczas wyjazdu czy sesji zdjęciowej w plenerze), postaw na nośnik o pojemności 64 GB, 128 GB lub więcej. 

Trzeba jednak mieć świadomość, że pojemność kart pamięci do aparatów cyfrowych to tylko jeden z parametrów, który warto brać pod uwagę podczas zakupu. Co jeszcze ma znaczenie?

Szybkość karty SD – dlaczego jest ważna?

Klasy prędkości karty pamięci informują o tym, jak szybko można zapisywać i odczytywać dane umieszczane na nośniku. Oznaczenia kart SD zawsze uwzględniają ten parametr. Poszukując informacji na temat szybkości karty SD, zwróć uwagę na liczby, które umieszczono na karcie. Znajdziesz tam informację o:

  • maksymalnej szybkości odczytu (w MB/s),

  • klasie szybkości zapisywania (cyfra umieszczona w literze „U”),

  • klasie prędkości (cyfra w kółeczku).

Są to podstawowe informacje, które pozwolą Ci wybrać odpowiedni produkt. Jak się do tego zabrać? Czy tutaj też, jak w przypadku pojemności, obowiązuje zasada „im wyższa wartość, tym lepiej”? Nie do końca.

Wiele zależy od rodzaju aparatu. Proste modele, które nie obsługują najwyższych możliwych rozdzielczości, nie wymagają stosowania kart o najlepszych parametrach. Jednak karta pamięci przeznaczona do lustrzanki o profesjonalnym zastosowaniu powinna mieć już znacznie wyższą klasę prędkości. Chodzi głównie o szybkość zapisywania danych. Profesjonaliści często wykonują kilka zdjęć na sekundę (np. podczas sesji fotograficznej czy fotografii reporterskiej). Jeśli szybkość będzie zbyt mała, aparat będzie się „zawieszał”, utrudniając pracę. 

Karty pamięci do aparatu – nowinki techniczne

Nowoczesne lustrzanki mogą być wyposażone w gniazdo na kartę CF. Co to takiego? Są to nośniki najnowszej generacji, które różnią się od kart SD do aparatów wyglądem, typem złącza, ale przede wszystkim parametrami. Zapewniają znacznie wyższa prędkość zapisu niż odpowiedniki w technologii Secure Digital, dlatego są polecane przede wszystkim dla profesjonalistów. Przeważnie mają też większą pojemność. 

Niestety ich cena idzie w parze z możliwościami, dlatego są to produkty, które raczej nie sprawdzą się do hobbystycznego robienia zdjęć, gdzie zupełnie wystarczająca jest karta SD.

Dużą zaletą kart CF jest jednak bardzo wysoka odporność na wstrząsy, wilgoć promieniowanie RTG i skrajne temperatury. Dlatego są to produkty, które idealnie sprawdzą się w profesjonalnym zastosowaniu, na przykład sesjach plenerowych, nagrywaniu filmów w ciężkich warunkach terenowych i tym podobnych. 

Data dodania: 21-06-2021