Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób odbywa się drukowanie, a konkretnie jakie główne kolory są potrzebne do przeniesienia obrazu bądź tekstu z komputera lub innego urządzenia mobilnego na papier? Drukarek używamy codziennie - zarówno w domach, jak i podczas codziennej pracy. Pracują one intensywnie i wykonują dla nas wysokiej jakości wydruki. Jednakże, te wydruki nie byłyby tak intensywne, nasycone i wielokolorowe, jeśli drukarka nie wykorzystywałaby podczas swojej pracy kilku różnych kolorów, które mieszają się ze sobą tworząc zupełnie nowe odcienie. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie są główne kolory tuszów w drukarkach oraz w jaki sposób się one mieszają, to zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu.
To, że nasza drukarka oferuje nam kilkaset, jak i nie kilka tysięcy różnych odcieni, wcale nie oznacza, że dokładnie tyle różnych kolorów znajduje się w środku urządzenia. Cztery podstawowe kolory, które są mieszane i z których to właśnie uzyskuje się finalne odcienie, to Cztery podstawowe kolory, które są mieszane i z których to właśnie uzyskuje się finalne odcienie, to:
Pierwsze litery tych wyrazów, które pochodzą z języka angielskiego, tworzą słowo CMYK. Czarny kolor, czyli black, bardzo często określa się literą "K". CMYK to nic innego, jak zbiór czterech podstawowych barw farb drukarskich, które wykorzystuje się nie tylko w produkcji tuszów i tonerów, ale również w druku wielobarwnym poligraficznym.
Pierwszy z nich - Cyan, to odcień niebieskiego, który kolorystycznie bardziej przypomina połączenie szarego i niebieskiego. Następnie Magenta, bliżej znana jako kolor różowy, natomiast jest to połączenia intensywnej czerwieni i niebieskiego, co finalnie kolorem przypomina fuksję.
Yellow - czyli odcień żółto-podobny, który nie jest barwą bardzo nasyconą, a raczej stonowaną.
No i na sam koniec Black, czyli odcień czarnego, który o dziwo nie jest kolorem bardzo intensywnie nasyconym.
Zależnie od tego, od jakiego producenta kupuje się materiały eksploatacyjne, kolory mogą różnić się od siebie na przykład stopniem nasycenia i głębią.
Cyan, magenta, yellow I black - to właśnie dzięki tym czterem kolorom możemy otrzymać wiele ciekawych barw. W jaki sposób te kolory łączą się ze sobą, że finalnie otrzymujemy konkretny kolor?
Barwy CMYK łączą się ze sobą w odpowiednich proporcjach (skala ich łączenia wynosi od 0% do 100%). Z racji tego, że kolory są cztery, to barwy mogą posiadać aż 400% nasycenia koloru. Dzięki mieszaniu się między sobą poszczególnych kolorów CMYK, możemy uzyskać nawet kilka tysięcy różnych kolorów! Należy mieć na uwadze to, że obraz, który wyświetla nam się na ekranie komputera lub innego urządzenia mobilnego może znacząco różnić się od tego, który otrzymamy na gotowym wydruku. Wynika to z tego, że na komputerze stosuje się barwy znane jako RGB, a wydruki są przygotowywane w barwach CMYK. Zazwyczaj to, co jest na komputerze, po wydrukowaniu wydaje się jaśniejsze i o mniej nasyconych barwach.
Zamiennik Brother LC3619XLBK tusz czarny...
Zamiennik Brother LC3619XLC tusz cyan ma...
Zamiennik Brother LC3619XLM tusz magenta...
Zamiennik Brother LC3619XLY tusz żółty m...
Zamiennik Brother LC1000M tusz magenta m...
Zamiennik Brother LC1000C tusz cyan mark...
Zamiennik Brother LC1000Y tusz żółty mar...