Wysokiej jakości drukarki to sprzęt, który znajduje powszechne zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i profesjonalnych biurach. Osoby zainteresowane zakupem tego typu urządzeń mają do wyboru modele atramentowe i laserowe. Pierwsze z nich wyposażone są w tusze, drugie natomiast w tonery.
Tusz do drukarki to specjalna substancja złożona głównie z wody i odpowiednio kolorantów. Ponadto w skład tego produktu wchodzą różne inne komponenty, wśród których można wymienić m.in. konserwanty, koagulanty, związki chelatowe, humektanty, polimery i surfaktanty. Wyszczególnione składniki zmieszane są ze sobą w odpowiednich proporcjach tak, aby zagwarantować optymalne wchłanianie wilgoci oraz zmniejszyć ryzyko zwijania się papieru, na który został naniesiony atrament.
Wśród różnego rodzaju tuszów można wyodrębnić:
W praktyce najczęściej sięga się po artykuły mające płynną konsystencję. Tusze te z reguły dzielą się na dwie grupy. Są to produkty rozpuszczalnikowe oraz pigmentowe. Pierwszy z nich to jednorodna ciecz z rozpuszczonymi barwnikami. Drugie z wymienionych określeń stosuje się natomiast do substancji złożonej z pigmentów. W wysokiej jakości drukarkach atramentowych zazwyczaj wykorzystuje się oba typy tuszu.
Toner występuje pod postacią sproszkowanych cząsteczek tuszu. W skład produktu wchodzą przede wszystkim właściwie dobrane pigmenty, a także polimery termoutwardzalne, żywica i drobinki żelaza. Tonery znajdują zastosowanie wyłącznie w drukarkach laserowych. Mogą też być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku kserokopiarek służących do powielania zdjęć i rysunków.
Dostępne w sklepach tonery zazwyczaj można nabyć w postaci kompletnego wkładu drukującego, zwanego też kasetą albo kartridżem. Niezbędnym elementem całego zestawu jest zbiornik na toner, a także wałek do przenoszenia barwnika najpierw na specjalny bęben, a w dalszej kolejności na papier.
Tusze i tonery różnią się między sobą głównie z uwagi na odmienny sposób nanoszenia druku w obu przypadkach. W drukarkach atramentowych mamy do czynienia z tzw. drukiem “na mokro”. Proces tworzenia wydruku w tych okolicznościach może przebiegać przy użyciu jednej z dwóch metod. Pierwszą z nich jest mechaniczne nanoszenie barwnika na papier za pośrednictwem pracujących mechanicznie głowic. Natomiast drukarki z kartridżami bąbelkowymi rozprowadzają po kartce atrament dzięki pęcherzykom gazu powstałym na skutek podgrzania tuszu.
Przy robieniu wydruków urządzeniami laserowymi cząsteczki tonera zostają przeniesione na papier. Dzieje się tak za sprawą padającej na światłoczuły bęben wiązki laserowej, która wykazuje właściwości elektrostatyczne. W trakcie tzw. druku “na sucho” pigment trafia na wspomniany bęben. Potem dochodzi do odczytania zaznaczonego obrazu z komputera i wykonania właściwego druku.
Tusze i tonery różnią się między sobą nie tylko sposobem realizacji wydruków. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu drukarki trzeba też zwrócić uwagę na cenę i wydajność obu wkładów. Tonery — tak jak i same urządzenia laserowe — są zazwyczaj droższe. Jednak koszty ich eksploatacji oscylują na dość niskim poziomie. Na ten stan rzeczy wpływa przede wszystkim wydajna praca. Tonery bardzo rzadko wymagają wymiany. Nie wykazują też tendencji do zasychania nawet w przypadku długotrwałego nieużywania drukarki. Wkłady te doskonale sprawdzają się zwłaszcza w przypadku firm, gdzie każdego dnia drukuje się wiele dokumentów.
Tusze i drukarki atramentowe na ogół dostępne są w przystępnych cenach. Z rozwiązań tych najczęściej korzystają prywatni użytkownicy, którzy sporadycznie potrzebują jakiegoś wydruku. Mimo wszystko wspomniane urządzenia muszą być jednak regularnie używane. To pozwala bowiem zminimalizować ryzyko zaschnięcia tuszu w kartridżu.