Laminowanie stron to świetna alternatywa dla klasycznych wydruków, dzięki której możesz mieć pewność, że ważne dokumenty oraz inne materiały będą wyglądały idealnie przez wiele lat. Proces laminacji polega na pokryciu danej powierzchni tzw. laminatem, czyli rodzajem kompozytu, który jest połączeniem materiałów o właściwościach m.in. mechanicznych. Dzięki zastosowaniu tej metody gotowe wydruki będą charakteryzowały się znacznie większą odpornością na wilgoć, promieniowanie słoneczne oraz inne czynniki zewnętrzne, które mogłyby je uszkodzić.
Dotyczy to także uszkodzeń mechanicznych, gdyż zalaminowane strony są odporne na rozdarcia i zagniecenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej laminacji stron i podpowiemy naszym czytelnikom, w jaki sposób laminować dokumenty w zaciszu własnego domu lub biura. Zainteresowany? Zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem i życzymy miłej lektury!
Laminator to innowacyjne urządzenie, które każdy może samodzielnie nabyć, a następnie laminować strony na własną rękę. Na rynku jest dostępnych wiele modeli tych sprzętów, dlatego warto przeprowadzić dokładny research i wziąć pod uwagę kilka parametrów, zanim dokonamy zakupu konkretnego urządzenia. W pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się formatem, który obsługuje dany model. Najbardziej popularne są oczywiście laminatory w formacie A4, jednak dostępne są także większe urządzenia, które obsługują rozmiar A3.
Kolejnym istotnym aspektem jest sam sposób laminacji, gdyż ten może się różnić w zależności od wybranego modelu. Laminatory mogą działać zarówno „na zimno”, jak i na gorąco. Sprawdź również, czy wybrane przez Ciebie urządzenie zostało wyposażone w technologie ogrzewania wałków, bo jeśli nie, to koniecznie będzie zastosowanie dodatkowej ochrony, czyli tzw. carriera (twarda okładka wielokrotnego użytku).
Wspominaliśmy o formacie (A3, A4), ale nie można zapominać również o folii. Im wybierzesz grubszy rodzaj, tym zalaminowany dokument będzie twardszy i bardziej sztywny. Urządzenia, które są dedykowane klientom indywidualnym chcącym kupić laminator do domu, są zdecydowanie bardziej miękkie, jednak nadal świetnie spełniają swoją funkcję. Folia do laminatorów jest dostępna w wielu ciekawych wariantach. Najczęściej wykorzystuje się produkty błyszczące, jednak popularnością cieszą się również folie matowe, które idealnie eliminują refleksy świetlne. Wyróżnić możemy także: folie samoprzylepne, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (V); do laminacji zdjęć; z perforacją do segregatorów; miękkie oraz metaliczne. Wybór zależy od indywidualnych oczekiwań każdego użytkownika.
Ostatnim parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest szybkość laminacji. Jeżeli wiesz, że będziesz wykorzystywać urządzenie sporadycznie, to nie ma konieczności, abyś wybierał najszybszy model, jaki tylko znajdziesz na rynku. Z kolei w sytuacjach, gdy z laminatora będziesz korzystać codziennie, warto postawić na model bardziej wydajny.
Laminator to naprawdę proste w użyciu urządzenie, z którym z pewnością nie będziesz miał żadnych problemów. Przygotowaną wcześniej stronę, którą chcemy zalaminować, należy włożyć w folię, a następnie umieścić we wcześniej uruchomionym urządzeniu. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy sprzęt jest odpowiednio nagrzany i czy nadaje się do pracy. Kartkę należy umieścić w specjalnej szczelinie, a następnie chwilę poczekać. W zależności od czasu, w jakim pracuje urządzenie, w ciągu kilkudziesięciu sekund powinniśmy otrzymać idealnie zalaminowaną kartkę, która pojawi się z drugiej strony urządzenia.
Ciekawą alternatywą dla laminatorów jest m.in. Papier HP Universal Instant Dry Gloss Photo Paper błyszczący uniwersalny (kod OEM HP Q8754A), który świetnie sprawdzi się do przygotowywania profesjonalnych wydruków: plakatów, prezentacji oraz innych materiałów, które muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Ten konkretny produkt jest kompatybilny z drukarkami HP: DesignJet 4000 42", DesignJet 4020 42", DesignJet 4500 42", DesignJet 5000 42", DesignJet 5000 60", DesignJet 5500 42", DesignJet 5500 60", DesignJet T1100 44", DesignJet T1100 MFP 42", DesignJet T1120 44", DesignJet T1300 44", DesignJet T2300 MFP 44", DesignJet T610 44", DesignJet T7100 42", DesignJet T770 44", DesignJet T790 44", DesignJet Z2100 44", DesignJet Z2100 44", DesignJet Z2100 44", DesignJet Z3100 44", DesignJet Z3100 PostScript GP 44", DesignJet Z3200 44", DesignJet Z3200 44", DesignJet Z5200PS 44", DesignJet Z6100 42", DesignJet Z6100 60", DesignJet Z6200 42" oraz DesignJet Z6200 60".