Nie przechylaj bo pampers się wyleje! Jak nie narobić bałaganu, transportując drukarki atramentowe

Pojemnik zrzutowy, absorber, pampers – tak nazywa się element drukarki atramentowej, do którego skapują resztki tuszu. Dlatego w przypadku transportu drukarki do serwisu lub np. do nowego biura, należy zwrócić baczną uwagę nie tylko na zabezpieczenie zbiorników z atramentem, ale także na zabezpieczenie absorbera oraz innych części drukarki, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Jak przygotować urządzenie do transportu we właściwy sposób? Co zrobić, aby nie ulała się choćby kropla atramentu? Najlepiej zastosować się do kilku sprawdzonych wskazówek.

Ogólne zasady transportowania drukarki atramentowej

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu procedury przygotowania drukarki atramentowej do wysyłki krok po kroku, poznajmy ogólne zasady. Zanim umieścimy drukarkę w oryginalnym opakowaniu lub dopasowanym do gabarytów urządzenia kartonie, należy wyłączyć, odłączyć kabel zasilający, wyjąć papier, zamknąć lub wymontować podajnik do papieru (w zależności od modelu drukarki) i zabezpieczyć pojemniki z tuszem. Zainstalowanych pojemników nie wolno wyciągać z drukarki – może to spowodować wyschnięcie głowicy drukującej. Należy zwrócić uwagę i pilnować, aby urządzenie było przewożone w pozycji poziomej. Maksymalne odchylenie od poziomu nie może być większe niż 9 stopni. W przeciwnym razie ryzykujemy, że z kartridżów lub pampersa uleje się co nieco atramentu i kłopot gotowy, szczególnie jeśli dojdzie do zalania elektroniki.

Przed zapakowaniem urządzenia należy sprawdzić, czy nasadka pojemnika z tuszem jest prawidłowo nałożona. Pokrywy drukarki warto zabezpieczyć przed możliwością otwarcia w trakcie transportu, przyklejając je za pomocą taśmy klejącej. Jeśli przy transporcie drukarki korzystamy z usług firmy kurierskiej, należy zadbać o wyraźne informacje i oznaczenia dla kuriera, które zapobiegną zmianie pozycji urządzenia. Przyda się również naklejka „Ostrożnie”.

Transport drukarki atramentowej krok po kroku

Przygotowanie drukarki atramentowej do transportu może się nieco różnić w zależności od producenta urządzenia, ogólne zasady są mniej więcej takie same. Szczegółową procedurę przedstawimy na przykładzie drukarek atramentowych HP Ink Tank oraz Wireless.

1. Przygotowanie drukarki do transportu

Pierwszy etap składa się z następujących kroków:

Zaczynamy od włączenia drukarki, otwarcia drzwiczek zewnętrznych i drzwiczek dostępu do głowic drukujących. Następnie naciskamy i przytrzymujemy przez 3 sekundy przycisk „Rozpocznij kopiowanie w czerni”. Karetka przesunie się wówczas na środek drukarki. Po zatrzymaniu się karetki naciskamy delikatnie na jej zatrzask, który zostanie otwarty. Zatrzask głowicy drukującej delikatnie opuszczamy, ale nie zamykamy zatrzasku – pomiędzy karetką a zatrzaskiem powinna pozostać niewielka przerwa. Karetkę przesuwamy maksymalnie w lewą stronę, zamykamy drzwiczki do głowic drukujących oraz drzwiczki zewnętrzne. Następnie wyłączamy drukarkę, odłączamy przewód zasilający od gniazdka zasilającego oraz od wejścia z tyłu drukarki i wyjmujemy kabel z gniazda USB. Przed zapakowaniem drukarki upewniamy się, czy zatyczki pojemników z atramentem są prawidłowo zabezpieczone i zamknięte.

2. Pakowanie drukarki

Drukarkę najlepiej zapakować w oryginalny karton i materiał opakowaniowy. Jeśli nie mamy już firmowego opakowania, przygotowujemy karton o zbliżonych rozmiarach. Przed włożeniem drukarki do kartonu pakujemy ją w oryginalne lub zastępcze opakowanie piankowe, np. folię bąbelkową i umieszczamy w plastikowej torbie, w której została dostarczona lub w alternatywnym opakowaniu, który zmieści drukarkę wraz z materiałem zabezpieczającym. Górną część oryginalnej torby rolujemy, zabezpieczając ją przed otwarciem i umieszczamy drukarkę delikatnie w kartonie. Zamykamy skrzydełka i zaklejamy je taśmą klejącą. Niezależnie od tego, czy dostarczamy ją sami czy też korzystając z usług firmy kurierskiej, zwracamy baczną uwagę, aby była transportowana w pozycji poziomej. Pamiętajmy, że stopień odchylenia od poziomu nie może być większy niż 9 stopni. W przypadku firmy kurierskiej pamiętajmy o stosownych informacjach i oznaczeniach dla kuriera.

3. Ponowne uruchomienie drukarki

Gdy drukarka wróci z serwisu lub czeka na nas w nowym biurze, należy ją ponownie uruchomić, wykonując kilka następujących czynności:

Zaczynamy od wyjęcia drukarki z kartonu w taki sposób, aby jej nie przechylać lub odwracać do góry nogami. Następnie podłączamy przewód zasilający i włączamy zasilanie. W kolejnym kroku otwieramy drzwiczki zewnętrzne oraz drzwiczki dostępu do głowic drukujących. Naciskamy i przytrzymujemy przez 3 sekundy przycisk „Rozpocznij kopiowanie w czerni”. Czekamy do momentu, aż karetka przesunie się na środek, naciskamy zatrzask głowicy drukującej i zamykamy go, a następnie zamykamy wszystkie drzwiczki. Wkładamy papier do podajnika i gotowe. Na panelu sterowania powinien wyświetlić się komunikat 0. W przypadku obniżenia jakości druku warto sprawdzić ustawienia drukowania lub skorzystać z automatycznego narzędzia do czyszczenia głowic drukujących.

Data dodania: 15-06-2021