Na jakie parametry warto zwrócić uwagę kupując karty SD?

Karty SD - specyfikacja i ważne parametry 

Karty SD to nośniki pamięci, które umożliwiają przechowywanie zdjęć, filmów wideo, programów, grafik oraz innych ważnych danych. Ich niewielkie rozmiary oraz wielofunkcyjność sprawia, że są niezastąpione i uniwersalne. Bardzo często korzystają z nich fotografowie i kamerzyści - zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Karty SD, a zwłaszcza ich mniejszy format, czyli micro SD, są bardzo często stosowane również w urządzeniach mobilnych, jak telefony komórkowe, tablety, czy laptopy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej poszczególnym rodzajom karty SD, a także podpowiemy Ci, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz kartę idealną. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całością tego materiału! 

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując karty SD? 

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, cofnijmy się trochę w historii. Pierwsza karta SD została wyprodukowana w 2000 roku przez trzy firmy - Panasonic, SanDisk oraz Toshiba. Niecałe 3 lata później powstała jej zminiaturyzowana wersja, którą określało się mianem karty mini SD. Ten format karty praktycznie nie jest już stosowany. W 2005 roku powstała trzecia wersja - karta micro SD, która obecnie jest jednym z najchętniej wybieranych nośników pamięci. Wyróżniamy trzy główne rodzaje kart SD. Klasyczne karty SD (Secure Digital), które mogą pomieścić maksymalnie 2 GB danych, karty SDHC (Secure Digital High Capacity), które pozwalają na przechowywanie od 4 GB do 32 GB danych, a także najbardziej pojemne karty SDXC (Secure Digital Extended Capacity), które są w stanie pomieścić od 64 GB do 2 TB danych. O poszczególnych rodzajach kart SD już pisaliśmy - zachęcamy do przeczytania tego artykułu jaką kartę SD wybrać. Im więcej danych planujesz przechowywać na swojej karcie SD, tym większą pojemność powinieneś wybrać. 

Kolejnym ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest minimalna szybkość zapisu karty SD. Jest to o tyle ważne, że ten parametr umożliwia nam zachowanie płynności zapisu, co ma znaczący wpływ na efektywność pracy i nasz czas. Wyróżniamy kilka klas szybkości kart SD. Na im większą klasę się zdecydujemy, tym będziemy mogli szybciej pracować i zarządzać przechowywanymi plikami. Weźmy pod uwagę również wskaźnik UHS, czyli rodzaj połączenia między posiadanym adapterem, a kartą. Wyróżniamy trzy typy: UHS-I, UHS-II oraz UHS-III. Tutaj działa taka sama zasada, jak w przypadku klas szybkości. UHS-I to najwolniejszy transfer (do 50 MB/s), UHS-II to średnia półka (do 156 MB/s), a najwyższą szybkością charakteryzuje się UHS-III (312 MB/s dla zapisu i 624 MB/s dla odczytu).

Pamiętajmy o tym, aby dobierać karty SD zgodnie z naszymi potrzebami. Jeżeli wiemy, że będziemy przechowywać spore ilości plików, to wybierzmy kartę o większej pojemności, która umożliwi nam pomieszczenie wszystkich tych danych. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem profesjonalnych kart SD, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. W razie jakichkolwiek pytań - zachęcamy również do kontaktu z naszymi specjalistami.

Data dodania: 30-11-2020