Z pewnością każdy czytelnik, który trafił na ten artykuły, doskonale wie, że drukarki 3D wykorzystują podczas pracy materiały eksploatacyjne, które nazywa się filamentami. Na rynku jest obecnie bardzo dużo rodzajów filamentów, a do najpopularniejszych z nich należą PLA, PLA Pro, ABS, PET-G, TPU, smart ABS, HIPS, HIPS-X, ASA i wiele innych! W tym artykule skupimy się na dwóch, które są najczęściej wybierane przez użytkowników, czyli filamentach wykonanych z PLA oraz ABS. Chcesz się dowiedzieć, czym różnią się oba materiały? Koniecznie zapoznaj się z całym artykułem! Życzymy udanej lektury!
Filamenty PLA to materiały eksploatacyjne biodegradowalne – zostały wyprodukowane ze składników roślinnych: trzciny cukrowej lub mączki kukurydzianej. Jest to dość kluczowe, gdyż właśnie te produkty są najczęściej wykorzystywane przez użytkowników w warunkach domowych, które mogą generować niemałe odpady. O recyklingu filamentów pisaliśmy w artykule: „Drukarki 3D, czyli o recyklingu filamentów”, który znajdziesz na naszym blogu. Jaka jest największa zaleta tych materiałów eksploatacyjnych? Pozwalają przygotować naprawdę skomplikowane i szczegółowe wydruki, które są zbudowane z licznych elementów. Dodatkowo, dzięki swojej termokurczliwości, są bardzo plastyczne, co pozwala na realizację zaawansowanych projektów. Filamenty PLA są bardzo trwałe i wytrzymałe, jednak znacznie mniej odporne na działanie wysokich temperatur niż materiały z PLA, gdyż pod ich działaniem mogą się odkształcać.
To, co jest ich niewątpliwym plusem i co odróżnia je od filamentów wykonanych z ABS, to brak toksycznych, intensywnych oparów, które produkuje się w trakcie drukowania. Z kolei to, co przemawia na korzyść ABS, to zdecydowanie większa elastyczność, której brakuje filamentom wykonanym z kwasu polimlekowego. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, materiały PLA nie palą się – ich temperatura topnienia jest znacznie niższa, gdyż filament może topić się nawet w 180℃.
Filamenty ABS charakteryzują się bardzo niską ceną, co znacząco obniża koszty eksploatacji urządzenia i sprawia, że drukowanie jest po prostu tańsze. Materiał jest wykonany z tworzywa ABS, czyli terpolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego, który jest otrzymywany w procesie polimeryzacji. Materiały eksploatacyjne do drukarek 3D, które zostały wyprodukowane przy wykorzystaniu tego surowca, cieszą się niegasnącym powodzeniem wśród użytkowników drukarek – zwłaszcza tych, którzy wykorzystują sprzęt w zaciszu własnego domu. Główną zaletą, która różni filamenty ABS od materiałów PLA, jest ich elastyczność oraz bardzo wysoka odporność na działanie wysokich temperatur. Co więcej, modele, które zostały wykonane przy wykorzystaniu tych filamentów, są również odporne na niskie temperatury (nawet te sięgające -20℃). Chodzi o gotowe wydruki, gdyż w trakcie pracy należy zadbać o to, aby tworzywo nie miało bezpośredniej styczności z niską temperaturą, gdyż pod jej wpływem znacząco się kurczy. W tym celu świetnie sprawdzi się osłona utrzymująca ciepło, w którą warto wyposażyć urządzenie.
We wcześniejszym fragmencie artykuły wspominaliśmy, że filamenty ABS w trakcie procesu druku wytwarzają intensywny zapach oraz toksyczne opary, dlatego korzystanie z nich powinno odbywać się w bezpiecznych warunkach i w pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją.
Główną różnicą jest sam proces drukowania, a mówiąc konkretniej opary, które wytwarza się w trakcie pracy. W przypadku filamentów PLA nie ma konieczności, aby się nimi przejmować, natomiast materiały ABS produkują ich dużo. Warto odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym planujemy drukować. Co więcej, ABS jest zdecydowanie bardziej elastyczny i bardziej odporny na działanie wysokich temperatur, a PLA jest materiałem biodegradowalnym, który dodatkowo charakteryzuje się mniejszym skurczem termicznym, co pozwala przygotowywać dokładniejsze wydruki.