Drukarki cieszą się niegasnącą popularnością zarówno w gospodarstwach domowych, jak i biurach. Te zaawansowane urządzenia umożliwiają szybkie drukowanie, skanowanie i kopiowanie dokumentów, zdjęć, ulotek, plakatów i innych materiałów. Aby jednak zakupiony sprzęt spełniał wszystkie oczekiwania użytkowników, warto zastanowić się, czego oczekujemy od zakupionej drukarki i na czym nam najbardziej zależy.
W tym artykule podpowiemy Wam, jak wybrać idealną drukarkę oraz krok po kroku przeprowadzimy Was przez proces konfiguracji urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem!
Pierwszym krokiem, który należy zrobić, jest odpowiedzenie na kilka kluczowych pytań:
Do czego potrzebna mi drukarka?
Jak często będę ją eksploatować?
Ile wynosi mój budżet na zakup urządzenia?
Jakie są koszty materiałów eksploatacyjnych dla danego modelu?
Czy potrzebuję drukarki do użytku domowego, czy może do biura?
Jak duża powinna być drukarka? Czy potrzebuję kompaktowego urządzenia, czy może sprzętu z większym podajnikiem na papier?
Czy potrzebuję drukarki z funkcją skanowania lub kopiowania?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci określić, czego potrzebujesz i jaka powinna być Twoja drukarka idealna.
Dwa najpopularniejsze rodzaje drukarek, które są dostępne na rynku, to sprzęty laserowe i atramentowe. Czym różnią się te urządzenia?
Drukarki atramentowe są idealne dla osób, które chcą drukować w kolorze, a ich głównym celem jest przygotowywanie fotografii, grafik czy materiałów reklamowych. Tego typu urządzenia są stosunkowo tanie i łatwe w obsłudze, jednak przed zakupem warto wziąć pod uwagę koszty materiałów eksploatacyjnych, które są z nimi kompatybilne. Zwróć uwagę na to, czy jednorazowy zakup tuszów nie jest droższy od samej drukarki.
Z kolei drukarki laserowe są idealne dla osób, które chcą drukować dużo i tanio. Mimo tego że laserówki są droższe od urządzeń atramentowych, to ich późniejsza eksploatacja (zwłaszcza, jeśli postawisz na zamienniki) jest naprawdę korzystna. Drukarki laserowe są szybkie, wydajne i zazwyczaj wyposażone w podajniki papieru o większej pojemności. Te urządzenia idealnie sprawdzą się w biurach i firmach, jednak również klienci indywidualni będą zadowoleni z tego wyboru!
Kupując drukarkę, zwróć uwagę na to, czy dany model został wyposażony w funkcje skanowanie i kopiowania dokumentów. To świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują wszechstronnego urządzenia.
Jeżeli już wiesz, czego oczekujesz od swojego urządzenia, wybrałeś idealny model, kupiłeś go, a następnie zabrałeś do domu, to kolejnym bardzo istotnym etapem jest instalacja i konfiguracja drukarki. Należy pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu instalacji i konfiguracji urządzenia, gdyż każdy model jest inny. Do zakupionej drukarki dołączona jest instrukcja obsługi, w której krok po kroku wytłumaczono, jak zainstalować dane urządzenie.
Jak wspominaliśmy, konfiguracja drukarki może się nieznacznie różnić w zależności od modelu drukarki i systemu operacyjnego. Niemniej jednak kroki ogólne są podobne, dlatego przedstawiamy je poniżej.
Podłącz drukarkę do zasilania, a następnie do komputera. Jeżeli jest to model, który podłącza się przez USB, włóż kabel do wolnego portu w Twoim komputerze. Z kolei jeśli jest to urządzenie sieciowe, to upewnij się, że drukarka i komputer są podłączone do tej samej sieci.
O tym, na czym polega drukowanie bezprzewodowe, pisaliśmy w innym artykule na naszym blogu.