Raporty diagnostyczne drukarek – sprawdź stan swojego urządzenia

Zarówno drukarki atramentowe, jak i modele laserowe to urządzenia, które są wykonane z delikatnych i niewielkich elementów, a każda najmniejsza wada czy usterka może spowodować problemy z jakością wydruków. Nieestetyczne paski, plamy na kartce czy niewystarczająco odwzorowane kolory – to tylko niektóre z kłopotów, z którymi mogą spotkać się użytkownicy sprzętów drukujących.

Każda drukarka niezależnie od marki została przez producenta wyposażona w funkcję tzw. wydruku strony, który zawiera raport diagnostyczny. Pozwala nam to określić jakość wydruków oraz przyczynę problemów. Na naszym blogu niejednokrotnie podpowiadaliśmy czytelnikom sprawdzone rozwiązania na słabą jakość wydruków, a w tym artykule skupimy się na raportach diagnostycznych drukarek, które cały czas są niedoceniane. Życzymy udanej lektury!

Jak przeprowadzić raport diagnostyczny?

Każde urządzenie drukujące (klasyfikując je pod kątem marki) działa nieco inaczej i przygotowanie raportów odbywa się w różny sposób. Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzania raportów diagnostycznych są umieszczone w instrukcji obsługi, która jest dołączona do zakupionej drukarki. Ta zasada dotyczy zarówno sprzętu atramentowego, jak i laserowego. My natomiast skupimy się dziś na raportach diagnostycznych HP.

Jak wykonać i analizować raport diagnostyczny w drukarkach Hewlett-Packard?

W pierwszej kolejności należy uruchomić urządzenie, a następnie upewnić się, czy w podajniku są umieszczone czyste arkusze papieru. Sprawdź, czy jest on ułożony równo i czy kartki nie są pogięte, aby mieć pewność, że ewentualne błędy wynikają tylko z winy drukarki. Jeżeli wszystko jest w porządku, to na panelu sterowania należy wybrać ikonę strzałki w prawo, a następnie pozycję „Raporty”. W przypadku starszych modeli drukarek może to wyglądać nieco inaczej, dlatego ponownie zachęcamy do sięgnięcia po instrukcję obsługi. Kolejnym etapem jest wybór raportu, który nas interesuje i w tym przypadku jest to oczywiście „Raport jakości druku”. Po wybraniu tej funkcji drukarka powinna w ciągu kilkunastu sekund przeprowadzić druk testowy.

Gotowy wydruk składa się z 4 podstawowych sekcji. Pierwsza z nich to najważniejsze informacje o naszej drukarce, natomiast pozostałe 3 są wzorcami testowymi (1, 2, 3). Każdy z nich pozwala nam sprawdzić inny parametr, dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić, co jest przyczyną kiepskiej jakości wydruków.

1. Wzorzec testowy 1

W tym teście widzimy linie, które łączą się ze sobą. Kluczowe jest, aby były one idealnie proste i stykały się pod kątem prostym. Jeżeli na tym etapie wszystko jest w porządku, to należy przejść do sprawdzenia wzorca testowego nr 2. Jeśli linie przerywają się lub nie są połączone i proste, to konieczne będzie wykonanie wyrównania głowicy drukującej. Jest to proces, który również możemy wykonać z poziomu panelu sterowania. Ponownie wybierz przycisk ze strzałką w prawo, a następie ustawienia → narzędzia → wyrównaj głowicę drukującą. Drukarka wydrukuje stronę wyrównywania, a Ty przeprowadź raport diagnostyczny ponownie.

2. Wzorzec testowy 2

Ten wzorzec testowy przedstawia kolorowe paski. Jeżeli wzdłuż tych pasków widzimy białe linie, to oznacza, że możemy sprawdzić wzorzec nr 3. Jeśli jednak nie widać linii, a kolory są wyblakłe lub praktycznie niewidoczne, konieczne będzie wyczyszczenie głowicy drukującej. W tym celu na panelu sterowania wybierz: strzałka w prawo → ustawienia → narzędzia → wyczyść głowicę drukującą. Poczekaj, aż urządzenie wykona tę czynność i wydrukuje stronę testową, a następnie powtórz raport.

3. Wzorzec testowy 3

Ostatnim etapem, który należy zweryfikować, jest wzorzec nr 3. W tym przypadku analizujemy wygląd kolorowych kolumn. Jeżeli te nie zawierają ciemnych linii i białych luk, to możemy zakończyć proces diagnostyczny, gdyż nasze urządzenie działa prawidłowo. Jeżeli jednak zauważysz na wydrukowanej stronie wspomniane wcześniej defekty, konieczne będzie (podobnie jak w przypadku wzorca 1) wyrównanie głowicy drukującej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie HP → TU.

Data dodania: 21-07-2022