Tusze to materiały eksploatacyjne, które są niezbędnym elementem w każdej drukarce atramentowej – ich brak uniemożliwia drukowanie. Warto także pomyśleć, aby wyposażyć swoje urządzenia w produkty wysokiej klasy, które zagwarantują nam intensywne i nasycone wydruki. Co ciekawe, jakość wydruków, które będziemy przygotowywać, wykorzystując drukarki atramentowe, jest uzależniona nie tylko od posiadanego sprzętu i jego parametrów, lecz także tuszu i jego składowych. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? W tym artykule przyjrzymy się bliżej poszczególnym składnikom, z których składają się tusze, a także ich produkcji. Odpowiemy również na pytanie: dlaczego OEM ma tak dobrą jakość? Życzymy miłej lektury!
Przyjmuje się, że pierwszy tusz, który spełniał swoje zadanie, został stworzony na początku III tysiąclecia p.n.e. na terenie Chin. Do jego produkcji zostały wykorzystane naturalne składniki jak m.in. klej rybny, oleje oraz drzewa iglaste. Chcąc sprawić, aby zapach uzyskanego produktu był nieco przyjemniejszy, świetnym rozwiązaniem okazało się łączenie materiału z piżmem lub kamforą. W późniejszych latach również eksperymentowano ze składnikami pochodzenia naturalnego, jednak dopiero pod koniec XIX August Leonardi, który był niemiecki producentem perfum, opatentował formułę trwałego tuszu, który był odporny na działanie wody oraz blaknięcie.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „z czego składa się tusz”, gdyż na rynku są dostępne produkty w wielu wariantach, które różnią się od siebie pod względem składników zastosowanych do ich produkcji. Najbardziej popularne są tusze w formie ciekłej, które zawierają odpowiednio rozpuszczony i zabezpieczony barwnik. Dodatkowo możemy wyróżnić również materiały eksploatacyjne pigmentowe i sublimacyjne – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „Rodzaje tuszów do drukarek - zalety i wady”, który znajduje się na naszym blogu.
W drukarkach atramentowych najczęściej wykorzystuje się tusze pigmentowe (charakteryzujące się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne) oraz tusze rozpuszczalnikowe. Ich specyficzna formuła sprawia, że przygotowywane wydruki nie tylko wygląda profesjonalnie, lecz także zapewniają optymalne wchłaniania wilgoci, a to z kolei sprawia, że papier się nie zwija, a pojedyncze cząsteczki nie mieszają się ze sobą.
Składniki, które możemy znaleźć w tuszach, to m.in.: woda, konserwanty, czynniki nawilżające, substancje barwiące, polimery, czynniki powierzchniowo-czynne, substancje chelatujące, rozpuszczalniki, bufory chemiczne oraz dodatkowe substancje, które zapobiegają zwijaniu się papieru oraz zbrylaniu cząsteczek. Istotnymi składnikami są humektanty, czyli substancje, których zadaniem jest pochłanianie wilgoci. Ważną rolę odgrywają również anti-kogationy, dzięki którym cząsteczki pigmentu, które znajduje się w kartridżu, nie osiadają na dnie mieszaniny.
Decydując się na zakup konkretnego materiału eksploatacyjnego (dotyczy to głównie druku kolorowego), warto wziąć pod uwagę jeden parametr. Jest to informacja o tym, jaki typ tuszu drukarka wykorzystuje podczas drukowania, a także z jaką najmniejszą wielkością kropli potrafi pracować.
Materiały eksploatacyjne OEM (Original Equipment Manufacturer) to te, które zostały wyprodukowane przez producenta urządzenia, którego jesteś właścicielem. Inwestycja w oryginalne tusze jest bezpiecznym rozwiązaniem, które gwarantują nam, że jakość otrzymanych wydruków z pewnością spełni wszystkie nasze oczekiwania. Z czego to wynika? Firmy produkujące drukarki wykorzystują na każdym etapie produkcyjnym nowoczesną technologię oraz materiały wysokiej klasy, aby odpowiadać na potrzeby swoich klientów najwyższą jakością. Każdy tusz przechodzi liczne testy, a jego formuła jest dokładnie sprawdzana – zanim produkt ostatecznie trafi do sprzedaży.