Drukarki laserowe, mimo wyższej ceny niż drukarki atramentowe, cieszą się coraz większą popularnością, głównie ze względu na koszty materiałów eksploatacyjnych. W przypadku urządzenia laserowego oprócz papieru są to również toner oraz bęben, który razem z tonerem odpowiada za realizację wydruków. Producenci drukarek stosują dwa rozwiązania konstrukcyjne dotyczące tonera i bębna – oddzielne lub zintegrowane. Które z nich jest bardziej ekonomiczne w codziennej pracy drukarki? Przeanalizujemy dokładnie oba rozwiązania pod kątem kosztów, jakie generują, zacznijmy jednak od krótkiego omówienia roli tonera i bębna w drukarce laserowej.
Kaseta z tonerem to pojemnik z proszkiem umożliwiającym kolorowy lub monochromatyczny wydruk. Wydruki powstają poprzez umieszczenie cząstek proszku tonera w odpowiednich miejscach na papierze. Naniesienie proszku na kartkę realizowane jest przez bęben wyposażony w wałek pokryty materiałem światłoczułym. Światłoczuła warstwa, którą najczęściej jest OPC (Organic Photoconducting Cartridge), nieco rzadziej krzem lub selen, jest tak jak toner niezbędna do realizacji wydruku wysokiej jakości. Toner jest przenoszony z wałka magnetycznego na wałek światłoczuły, a następnie na papier, na którym jest utrwalany. Bęben, tak jak i toner należy co jakiś czas wymienić. O takiej konieczności zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem. I tu dochodzimy do „clou” programu, czyli omówienia różnic, wad i zalet montażu zintegrowanego i oddzielnego.
To w przypadku drukarek laserowych jedno z najważniejszych pytań, które warto zadać sobie przed wyborem konkretnego modelu. Sposób montażu modułów z materiałami eksploatacyjnymi nie wpływa na komfort użytkowania oraz szybkość i jakość druku, ale wiąże się z kosztami, które ponosimy, korzystając z urządzenia. Zintegrowany bęben i toner to rozwiązanie stosowane w prostych i tańszych drukarkach do użytku domowego. Jego zaletą jest prostsza obsługa związana z wymianą całego modułu drukującego, natomiast ewidentną wadą jest brak możliwości wymiany samego tonera, który zużywa się w szybszym tempie niż bęben. Wynika to z faktu, że ilość elementów graficznych na stronie nie ma dla bębna znaczenia. Po osiągnięciu określonego przez producenta limitu wydruków otrzymamy komunikat o konieczności wymiany tonera. W przypadku elementów zintegrowanych wymieniamy więc cały moduł drukujący razem z bębnem, który mógłby jeszcze pracować jakiś czas bez wpływu na jakość wydruków. Warto pamiętać, że wydajność bębnów może być w zależności od producenta bardzo różna – przy niektórych modelach różnica może być liczona w dziesiątkach tysięcy wydruków. Na trwałość bębna ma wpływ również zastosowana technologia – najwyższą trwałość i wydajność oferują bębny ceramiczne. Jednak coś za coś – urządzenie nie jest drogie; producent zarabia więc w tym przypadku głównie na materiałach eksploatacyjnych. To sprytne, choć z punktu widzenia użytkownika nieekonomiczne i mało ekologiczne rozwiązanie.
Rozwiązanie z niezintegrowanym tonerem i bębnem wpływa na cenę drukarki, jednak w dłuższej perspektywie czasowej jest oszczędniejsze, ponieważ oferuje możliwość wymiany samego tonera lub (np. w przypadku usterki) samego bębna. Dodatkowym atutem jest fakt, że jeśli wydruki są dobrej jakości, bez wyraźnych zabrudzeń lub smug, oznacza to, że po wymianie tonera możemy zresetować licznik bębna i drukować dalej. Jak to zrobić? Nie jest to skomplikowane. Wystarczy wykonać po kolei kilka prostych kroków. Odpowiednie instrukcje można znaleźć bez trudu w Internecie.
Co więc najlepiej wybrać? Jeśli drukujemy sporadycznie, rozsądna okaże się inwestycja w tańszą drukarkę ze zintegrowanym modułem drukującym. Wymiana zużytych materiałów eksploatacyjnych jest bardzo prosta – musimy wymienić tylko jeden, zintegrowany element. Jeśli jednak drukujemy często i chcemy wygenerować w dłuższej perspektywie czasowej spore oszczędności, warto wybrać drukarkę, w której toner i bęben zamontowano osobno. Ich wymiana jest w takim przypadku nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna, jednak korzyści są ewidentne, również z punktu widzenia nowoczesnych rozwiązań proekologicznych.
Pamiętajmy, że niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie postawimy, warto przemyśleć czy potrzebna jest nam drukarka kolorowa, czy monochromatyczna. Kolorowe drukarki są droższe w eksploatacji.