W jakie funkcje może być wyposażona drukarka

Współczesne drukarki to tak naprawdę urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w zróżnicowane rozwiązania ułatwiające codzienną pracę w biurze lub w domu. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę, aby urządzenie okazało się w pełni funkcjonalne i przydatne? Postaramy się podpowiedzieć, choć zależy to głównie od indywidualnych preferencji i zakresu zadań jakie ma realizować wybrany model drukarki.

Funkcje i rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę

Zacznijmy od opisu rozwiązań i funkcji, które warto rozważyć, zastanawiając się nad wyborem modelu drukarki lub urządzenia typu 3w1 (drukarka, skaner i kserokopiarka). Niektóre z nich są po prostu niezbędne. Najważniejszym kryterium wyboru są dla większości użytkowników jakość wydruku oraz koszty materiałów eksploatacyjnych, które jak wiadomo są różne w przypadku drukarki atramentowej i laserowej. Co jeszcze powinna posiadać drukarka, abyśmy byli zadowoleni z jej pracy, niezależnie od tego, czy służy nam w domu czy w biurze? Bardzo ważnym aspektem jest komunikacja. W erze urządzeń mobilnych standardem staje się karta sieci bezprzewodowej Wi-Fi, która umożliwia szybki wydruk z laptopa lub smartfonu. W pełni funkcjonalna drukarka powinna być wyposażona również w wejście USB umożliwiające wydruk plików zapisanych na pendrive.

Skaner i funkcja kopiowania dokumentów to opcja niekonieczna, ale na pewno bardzo przydatna, dlatego zastanawiając się nad wyborem drukarki, warto postawić na urządzenie 3w1. Czym powinno charakteryzować? Oprócz wymienionych wcześniej funkcji powinno posiadać automatyczny, jedno- lub dwustronny podajnik dokumentów, który umożliwia szybkie skanowanie i kopiowanie bez konieczności ręcznej obsługi. Dobrze, gdy będzie wyposażone w funkcję OCR, czyli optyczne rozpoznawanie znaków w skanerze umożliwiające przetworzenie pliku graficznego w edytowalny dokument tekstowy. Dzięki OCR zyskujemy możliwość przeniesienia odczytanych danych do wybranego zintegrowanego systemu, co eliminuje ryzyko zaginięcia dokumentu i generuje duże oszczędności czasu. Funkcja OCR umożliwia także całkowitą automatyzację obiegu faktur w firmie.

Bardzo przydatna okazuje się również funkcja dupleksu zapewniająca automatyczne drukowanie dwustronne oraz możliwość skanowania bezpośrednio do chmury internetowej, szczególnie w warunkach biurowych. Wyposażenie w moduł akumulatora umożliwi z kolei korzystanie z urządzenia poza biurem lub domem. Drukarka 3w1 powinna być oczywiście szybka, cicha i energooszczędna oraz wyposażona w intuicyjny interfejs ułatwiający obsługę wszystkich funkcji.

Drukarka laserowa czy atramentowa

Zarówno drukarka laserowa, jak i drukarka atramentowa mogą być urządzeniami wielofunkcyjnymi, pojawia się więc dylemat, którą z nich najlepiej wybrać. Ostateczna decyzja powinna zależeć nie tylko od budżetu, jakim dysponujemy, ale przede wszystkim od zakresu i częstotliwości korzystania z drukarki. Funkcja kopiowania dokumentów będzie zapewne bardziej przydatna w biurze niż w domu, dlatego warto przemyśleć jakie funkcje są nam tak naprawdę potrzebne. Drukarki laserowe są droższe niż drukarki atramentowe, ale koszty ich eksploatacji są zazwyczaj niższe niż w przypadku kolorowej drukarki atramentowej.

Przy wyborze wielofunkcyjnej drukarki atramentowej warto pamiętać, że tego typu urządzenia nie lubią przestojów, które niosą ryzyko wyschnięcia tuszu, co może skutkować dysfunkcją drukarki. Jeśli drukujemy więc często, a nie zależy nam na druku w kolorze, optymalnym rozwiązaniem okaże się wybór monochromatycznej drukarki laserowej 3w1. Koszt wydruku jednej strony dokumentu tekstowego jest w tym przypadku dużo niższy od kosztu wydruku na urządzeniu atramentowym. Wysokie koszty związane z używaniem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych można obniżyć, stosując kompatybilne, tańsze zamienniki, mimo iż z wiadomych względów, nie rekomendują tego producenci drukarek.

Parametry skanera

Jedną z najbardziej pożytecznych funkcji drukarki typu 3w1 jest możliwość skanowania, która przydaje się zarówno w pracy biurowej, jak i w warunkach domowych. Coraz popularniejsze staje się świadczenie pracy spoza biura, a taka sytuacja wiąże się z koniecznością skanowania podpisanej umowy lub rachunku. Za pomocą skanera zyskujemy również możliwość archiwizacji zdjęć i dokumentów w formie elektronicznej. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozdzielczość skanera wyrażaną w dpi – liczbie punktów obrazu przypadających na jeden cal. Im wyższa wartość dpi, tym większy rozmiar zeskanowanego pliku. Wybór optymalnej rozdzielczości skanera zależy od tego, co będziemy skanować i co zamierzamy dalej z tym zrobić.

Jeśli chcemy drukować ze skanów, należy pamiętać, że minimalna rozdzielczość drukowania to 300 dpi, a więc przy kadrowaniu lub gwarancji zyskania wysokiej jakości przy późniejszym druku, konieczny jest wybór wyższej rozdzielczości – od 900 do 3200 dpi. Jeśli zeskanowane zdjęcia będą jedynie przeglądane na ekranie komputera lub laptopa posłużyć rozdzielczość skanowania może być niższa, wystarczy 900 lub 600 dpi. Do skanowania klisz i slajdów warto zainwestować w drukarkę ze skanerem o rozdzielczości 2400 dpi. Najniższe wartości rozdzielczości – 300 i 150 dpi nadają się jedynie do skanowania dokumentów tekstowych oraz do podglądu.

Data dodania: 09-06-2021