Drukarki atramentowe oraz urządzenia laserowe to sprzęty, które są wykorzystywane przez użytkowników zarówno w biurach i firmach, jak i warunkach domowych. W zależności od modelu, który posiadamy, możemy przygotować czarno-białe i kolorowe wydruki. Drukarki, jak wszystkie urządzenia, również ulegają awariom i są narażone na usterki, co najczęściej widać w przygotowanych wydrukach, które mogą nie spełniać naszych oczekiwań. Nieestetyczne smugi, paski, źle odwzorowane kolory, błędne komunikaty – problemów z wydrukami jest naprawdę sporo, a w tym artykule przygotowaliśmy dla naszych czytelników zestawienie, w którym omawiamy najczęściej występujące błędy oraz podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie zapoznaj się z całym materiałem. Życzymy udanej lektury!
Pierwszym niepokojącym symptomem, z którym najczęściej spotykają się użytkownicy drukarek, są poziome lub pionowe paski, które pojawiają się na przygotowywanych wydrukach. Czasami może to świadczyć o kończących się materiałach eksploatacyjnych, dlatego zalecamy zacząć od sprawdzenia ich stanu, jednak w przypadku pasków poziomych problemem może być wałek magnetyczny lub bęben optyczny i to jeden z tych elementów należy wymienić. Z kolei paski pionowe, które pojawiają się na wydrukach, mogą świadczyć o zużyciu lub usterce listwy czyszczącej, której zadaniem jest oczyszczanie bębna z resztek proszku. Jeżeli listwa jest uszkodzona, to bęben może zostać niedokładnie oczyszczony, a to prowadzi do tego, że resztki zalegającego proszku pojawią się na wydrukach. W celu rozwiązania problemu konieczne będzie udanie się do serwisu, gdzie najprawdopodobniej fachowcy wymienią listwę czyszczącą na nową.
Częstym problemem są również nieestetyczne smugi, które mogą pojawiać się w przypadkowych miejscach na drukowanym papierze. Przybierają różną formę, ale niestety bardzo często zakrywają treść/grafikę, którą drukujemy. W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od wyczyszczenia drukarki wewnątrz (na naszym blogu znajdziesz artykuły: „Jak szybko i skutecznie wyczyścić drukarkę laserową?” oraz „Jak wyczyścić drukarkę atramentową?”, w których krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces), bo bardzo prawdopodobne, że niektóre z podzespołów są zanieczyszczone. Innym powodem może być proszek tonera, który wysypał się z kasetki, ale problem po wydrukowaniu kilku-kilkunastu stron powinien ustąpić.
Częstym problemem, który bardzo łatwo rozwiązać, jest sytuacja, gdy przygotowywany wydruk jest w niektórych miejscach jaśniejszy, a czasem prawie niewidoczny. Najczęściej dzieje się tak na bokach lub środku danego wydruku, a przyczyną tego problemu może być m.in. kończący się materiał eksploatacyjny, a także kasetka toneru, która nie została odpowiednio przygotowana przed włożeniem jej do urządzenia. Prawdopodobnie pozostawiliśmy na niej listwę ochronną, której celem jest zabezpieczenie kasetki przed wysypującym się proszkiem – po jej usunięciu wydruki powinny wyglądać perfekcyjnie.
Użytkownicy drukarek bardzo często zwracają uwagę również na to, że przygotowane wydruki mają zupełnie inne kolory i ich odcienie niż w wersji elektronicznej. Wadliwe kolory są najczęściej spowodowane niewłaściwą kalibracją urządzenia, która najczęściej jest automatyczna, jednak w przypadku niektórych urządzeń należy przeprowadzić ją ręcznie. Jeśli dostrzegasz taki problem, wykonaj kalibrację drukarki.
Jeżeli samodzielnie dokonaliśmy „naprawy” naszego urządzenia, a ono nadal nie pracuje prawidłowo, to niestety konieczne będzie udanie się do profesjonalnego serwisu drukarek, w którym fachowcy podpowiedzą nam, w czym leży problem i jak najlepiej go rozwiązać. Warto dbać o swoje urządzenie – systematycznie je czyścić i serwisować oraz korzystać z profesjonalnych materiałów eksploatacyjnych od sprawdzonych producentów, aby nie narażać się na niemałe koszty.