Na szczęście jesteśmy my i jak zawsze służymy pomocą naszym czytelnikom! W tym artykule podpowiemy Ci, jak samodzielnie wymienić fuser w drukarkach HP 600 oraz HP 4015. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem i życzymy udanej lektury.
Fuser to, innymi słowy, utrwalacz termiczny, który jest niezbędnym elementem w każdej drukarce laserowej. Jego głównym zadaniem jest termiczne utrwalanie tonera na arkuszach papieru, dzięki czemu możemy się cieszyć intensywnymi i nasyconymi wydrukami. Ta część drukarki jest najczęściej zbudowana z dwóch wałków: grzewczego, który pełni funkcje grzałki oraz dociskowego, którego powierzchnia wykonana jest ze specjalnej gumy.
Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaalarmować, że mogło dojść do uszkodzenia fusera (co wiąże się z koniecznością wymiany tego elementu), są miejsca na zadrukowanych arkuszach, gdzie proszek nie został prawidłowo utrwalony. Drukarki laserowe mają tę wyjątkową zaletę, że papier po wydrukowaniu jest idealnie utrwalony i nie rozmazuje się. Jeżeli jest inaczej, to problemem jest prawdopodobnie zużyty fuser. W przypadku tego elementu może dojść do uszkodzenia zarówno wałka grzewczego, jak i wałka dociskowego.
Pierwszym krokiem, który obowiązkowo należy wykonać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, jest odłączenie urządzenia od zasilania. Najlepiej zrobić to wyjmując wtyczkę bezpośrednio z drukarki. Z tyłu urządzenia HP 4015 oraz HP 600 znajduje się szuflada duplexu (jest to element, który umożliwia drukowanie dwustronne), którą należy wyjąć. W kolejnym kroku wyjmujemy również tylne drzwiczki. We wnętrzu tego elementu powinny pokazać się nam niebieskie zaczepy, które należy wcisnąć. Wymianę fusera najlepiej wykonywać wtedy, gdy nasza drukarka przez kilkanaście godzin nie była używana (najlepiej odłączyć ją od prądu znacznie wcześniej), gdyż fuser może być gorący. Kolejnym etapem jest delikatne usunięcie uszkodzonego elementu z wnętrza naszego urządzenia, a następnie zamontowanie nowego.
Jak widać, wymiana fusera w HP 600 i HP 4015 nie jest niczym skomplikowanym, jednak warto zachować wszelkie środki ostrożności i zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Eksploatacja urządzenia, które zawiera uszkodzony element, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Sporadyczne wydruki nie powinny spowodować trwałej usterki, jednak regularne drukowanie może doprowadzić do bardzo poważnych awarii, a nawet całkowitego uszkodzenia sprzętu. W przypadku uszkodzonego fusera od razu zobaczymy, że coś jest nie tak z przygotowywanymi wydrukami. Na całej powierzchni papieru mogą pojawiać się nieestetyczne ślady i rozlany toner, a wydruk będzie się rozmazywał (to świadczy o uszkodzenie wałka grzewczego).
Jeżeli zauważysz, że Twoja drukarka nie pracuje tak, jak powinna i nie będziesz w stanie samodzielnie zlokalizować źródła problemu, to jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Oczywiście są to dodatkowe koszty, jednak może okazać się, że naprawa wcale nie będzie bardzo droga, a zdecydowanie bardziej opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem jest „dawanie drugiego życia” staremu sprzętowi niż zakup nowej drukarki.