Drukarki dla większości z nas były od zawsze. Te innowacyjne urządzenia pozwalają w szybki i niezwykle precyzyjny sposób przenosić zdjęcia, pliki i dokumenty z wersji elektronicznej na papierową. Są one stosowane na całym świecie zarówno w biurach, jak i w gospodarstwach domowych. Z roku na rok na rynek wprowadzane są nowe, jeszcze lepsze urządzenia, które nie tylko są dużo szybsze i mniejsze, ale także wyposażone w ciekawe funkcje i inne udogodnienia. Zastanawiałeś się kiedyś jak powstała drukarka i jak powstał druk? Kto jest odpowiedzialny za jego wynalezienie i jak to możliwe, że obecnie jesteśmy w stanie korzystać ze specjalistycznych urządzeń, które drukują w 3D? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, gdyż w dzisiejszym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem i życzymy miłej lektury!
Z pewnością każdy z Was spotkał się w życiu z nazwiskiem Johannes Gutenberg, który jest uznawany za twórcę druku, a także wynalazcę ruchomej czcionki. Jest to niestety informacja nieprawdziwa, gdyż ruchoma czcionka została stworzona w połowie XI przez Bi Sheng, który mieszkał w Chinach. Gutenberg natomiast zaczął stosować ją około 1450 roku, czyli ponad 400 lat później! Nie można mu jednak odmówić tego, że zaprojektował innowacyjną (jak na tamte czasy) prasę drukarską, która potrafiła tłoczyć na okładkach książek symbole, litery i dekoracje. Dlaczego Johannesa Gutenberga określa się jako wynalazcę druku? Gdyż to właśnie on opracował i udoskonalił sposób na konstruowanie czcionek i ich składu, który był protoplastą dla nowoczesnego druku. Johannes Gutenberg miał ogromny wpływ na rozwój druku, gdyż znacząco go zmodernizował i ulepszył. Obecnie wiadomo, że wersja czcionki Gutenberga była wykonana z metalu, jednak sama technika ich działania pozostaje dla nas niejasna i niezbadana. Naukowcy i badacze nie są w stanie tego dowieść, gdyż czcionki niestety się nie zachowały. To właśnie Johannes Gutenberg stworzył pierwsze duże wydawnictwo oraz opracował podstawowe zasady składania tekstu. Warto wiedzieć, o czym w ramach ciekawostki musimy wspomnieć, że Polska była 9. krajem na świecie, do którego dotarł druk dzięki drukarzom z Niemiec.
Gutenberg, ruchoma czcionka, drukowanie opraw książek... To wszystko jest dla nas bardzo odległe. Co ciekawe, prototyp drukarki wcale nie powstał tak dawno temu, jak początkowo mogłoby nam się wydawać. Pierwsza na rynku pojawiła się oczywiście drukarka atramentowa. Jej historia zaczyna się około 1976 roku, gdy do druku zaczęto wykorzystywać charakterystyczną dla atramentówek technologię. Oficjalnie można powiedzieć, że pierwsza drukarka na świecie została wyprodukowana przez amerykański koncern Hewlett-Packard, który nam znany jest po prostu jako HP. Drukarka ta powstała w 1988 roku i pochodziła ze znanej i lubianej linii DeskJet. Od momentu, gdy została wyprodukowana pierwsza drukarka, urządzenia te zostały bardzo zmodernizowane. Nie tylko oferują one wysokiej jakości wykonane tuszem wydruki, które są trwałe, intensywne i idealnie odwzorowane, ale także pracują znacznie szybciej i posiadają wiele ciekawych funkcji. Nic więc dziwnego, że właśnie po ten model najczęściej sięgają użytkownicy. Powodem ich popularności jest też z pewnością cena, gdyż bardzo często pojedyncze modele można zakupić nawet za 100 złotych.
Drukarki laserowe pojawiły się na rynku rok później, czyli w roku 1977. Twórcą pierwszej drukarki laserowej jest Gary Starkweather, a została ona wyprodukowana przez amerykańską firmę Xerox, która również obecnie oferuje wysokiej jakości urządzenia drukujące. Pierwsza drukarka laserowa kosztowała 350 tysięcy dolarów, czyli obecnie jakieś 1 368 657,50 złotych. Urządzenie potrafiło drukować w trybie monochromatycznym (czarno-białym), drukować dwustronnie, a także drukować w tempie 120 stron w ciągu jednej minuty pracy. Początkowo te drukarki były wykorzystywane tylko w dużych firmach i korporacjach. Pierwsza drukarka laserowa do użytku domowego, która drukowała tylko w trybie monochromatycznym, została wyprodukowana przez HP w 1984 roku. Wersja drukująca w kolorze powstała 9 lat później, czyli w 1993 roku, a wyprodukowała ją firma QMS.