Zalety i wady druku offsetowego

Czym jest druk offsetowy

Druk offsetowy to bardzo ciekawa technika drukowania, która do tej pory jest zdecydowanie najbardziej popularna i najczęściej możemy się z nią w przypadku bardzo dużych nakładów wydruków. Znajduje ona zastosowanie np. w specjalistycznych drukarniach. Jest to odmiana druku płaskiego i polega na tym, że wybrany obraz jest przenoszony z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe. Proces ten odbywa się przy pomocy cylindra pośredniego. Element ten jest pokryty specjalistycznym obciągiem - grubą warstwą gumy. Cylindry pośrednie są aż cztery i każdy z nich ma za zadanie przekazywać inny kolor. Jest więc cylinder z cyjanem, magentą, żółtym i czarnym kolorem. W niektórych przypadkach można spotkać także piąty cylinder, którego zadaniem jest uszlachetnianie wydruków. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii powstania druku offsetowego, a także zaletom i wadom, które wynikają ze stosowania tego typu techniki. Zapraszamy do przeczytania całości i życzymy miłej lektury! 

Historia powstania druku offsetowego 

Za początek powstania druku offsetowego odpowiada Alois Senefelder, który w XVIII wieku odkrył, że połączenie ze sobą wosku, mydła oraz sadzy tworzy substancję, która ma działanie przyciągające farbę i jednocześnie odpychające wodę. Dzięki temu zapoczątkowana została litografia, czyli technika graficzna, gdzie rysunek znajduje się na kamieniu litograficznym. Z litografii wywodzi się druk offsetowy, dlatego to właśnie to wydarzenie można uznać za pierwsze początki jego powstawania. Z biegiem czasu technika ta została zmodernizowana, sam druk przyspieszony, a to wszystko za sprawą zastosowania cylindra z gumą, o którym wspominaliśmy na początku artykułu. Pierwsza maszyna do druku offsetowego na metalowych puszkach została przedstawiona w 1875 roku, a 29 lat później, czyli w roku 1904, powstało urządzenie, które umożliwiało drukowanie także na papierze. 

Kiedy warto stosować druk offsetowy? Wady i zalety

Druk offsetowy jest najczęściej stosowany w przypadku naprawdę dużych nakładów, gdyż tworzenie przy jego pomocy pojedynczych egzemplarzy jest po prostu nieopłacalne. Nie jest to najtańsza technika druku (jeżeli chcemy drukować mniejsze nakłady), zdecydowanie bardziej przystępne jest wykorzystywanie druku cyfrowego, o którym także napisaliśmy już artykuł na naszym bloga (tutaj trzeba linkować do tego artykułu, nie daje linka, bo nie ma go jeszcze na stronie - jest w tej paczce pod tym tekstem). Nie moglibyśmy jednak nie wspomnieć, że druk offsetowy ma jedną, sporą zaletę. Umożliwia on drukowanie w naprawdę wysokiej jakości, a gotowe wydruki prezentują się nienagannie. Jeżeli drukujemy duże nakłady, jak np. opakowania produktów, to cena pojedynczego egzemplarza będzie naprawdę przystępna. W druku offsetowym istnieje możliwość uzyskania niestandardowych kolorów, jak np. złoto czy srebro, co bardzo często nie jest możliwe w innych technikach. Do druku offsetowego mogą być stosowane papiery o różnej grubości i gramaturze - większość z nich naprawdę świetnie się sprawdzi, a efekt będzie zadowalający dla oka. Dużą zaletą jest również fakt, że papier, który został zadrukowany przy wykorzystaniu techniki druku offsetowego, można pokryć inną warstwą, np. nadając mu połysk.

Data dodania: 09-02-2021