Na naszym blogu niejednokrotnie poruszaliśmy temat różnego rodzaju błędów, z którymi najczęściej spotykają się użytkownicy drukarek laserowych oraz atramentowych. Zacinający się papier, brak wydruków, źle odwzorowane kolory czy materiały eksploatacyjne, które pomimo pełnego kartridża nie są wykrywane przez urządzenie to tylko kilka z nich. Pisaliśmy również o krokach, które należy podjąć w tego typu sytuacjach, aby przywrócić drukarkę do dawnej świetności.
W tym artykule również skupimy się na problemie z drukiem, ale bardzo nietypowym. Podpowiemy naszym czytelników, co trzeba zrobić, gdy drukarka nie zgłasza błędu, ale drukuje czyste kartki. Jeżeli interesuje Cię ten temat, to zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem. Życzymy udanej lektury!
Jest to problem, który bardzo często dotyczy nowych drukarek, które dopiero zostały wypakowane z kartonu, skonfigurowane i podłączone do prądu. Rozwiązanie jest banalne, dlatego, zanim zaczniesz się denerwować, że sprzedano Ci feralny model i musisz jak najszybciej złożyć reklamację, upewnij się, że ze zbiornika z atramentem zostały ściągnięte zabezpieczenia, które chronią go przed wyciekaniem tuszu w momencie, gdy jest nieużywany. Usunięcie tego elementu powinno szybko rozwiązać problem.
Jeżeli jednak eksploatujesz urządzenie od dłuższego czasu, a problem z pustymi kartkami pojawił się nagle, być może jest on związany np. z nieodpowiednim papierem. Każda drukarka wykorzystuje papier o innym rozmiarze i gramaturze. Jeżeli w podajniku umieścisz kartki, z którymi nie jest kompatybilne Twoje urządzenie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie zostaną zadrukowane.
Dokładne informacje o rodzajach papieru, które obsługuje konkretny model, znajdziesz w instrukcji, która była dołączona do opakowania. Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste – po prostu umieść w podajniku odpowiedni papier i ponów próbę druku.
Przyczyną tego typu problemów może być również tzw. kolejka wydruku. W tym miejscu znajdują się wszystkie polecenia druku, które zostały przez z nas wydane, a w momencie, gdy z jakiegoś powodu (np. braku tuszu w kartridżu, pogniecionego papieru) nie udało się urządzeniu wykonać jednego z komunikatów, może on cały czas znajdować się w kolejce i blokować inne polecenia. Rozwiązaniem problemu jest oczywiście usunięcie starych wydruków – możemy to z łatwością zrobić przy użyciu komputera.
Warto również sprawdzić, jak sytuacja wygląda z oprogramowaniem sprzętu i kiedy była robiona ostatnia aktualizacja – być może to jest przyczyną tej drobnej usterki, a uaktualnienie sterowników szybko i skutecznie rozwiąże problem.
Użytkownicy drukarek pracujących prawidłowo bardzo rzadko przejmują się tym, że sprzęt trzeba regularnie czyścić i dbać o jego konserwację. Na naszym blogu pojawiło się na ten temat już kilka artykułów, takich jak m.in. „Jak wyczyścić drukarkę atramentową?” czy „Jak szybko i skutecznie wyczyścić drukarkę laserową?”, w których zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje umożliwiające wyczyszczenie sprzętu „krok po kroku”. Systematyczne czyszczenie urządzeń drukujących pomaga uniknąć wielu awarii, dlatego warto dbać o ten aspekt i cyklicznie przeprowadzać proces czyszczenia.
Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że urządzenia drukujące nie mogą pracować bez przerwy. Jeżeli nadmiernie eksploatujesz drukarkę, może to spowodować przegrzanie, a to z kolei doprowadzić do powstania błędów jak np. drukowanie pustych stron. Z czego to wynika? Pracująca drukarka stopniowo się nagrzewa, a tusz wydostający się z kartridża może zacząć gęstnieć. W efekcie pojedyncze krople będą miały złą konsystencję i nie wydostaną się przez otwory w głowicy. W takim przypadku daj swojej drukarce odpocząć przez kilka godzin, a problem powinien rozwiązać się sam.
Jeżeli żadne z zaproponowanych przez nas rozwiązań nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, to niestety jedyną możliwością jest oddanie sprzętu do specjalistycznego serwisu. Życzymy powodzenia!