Drukarki to jedne z najważniejszych urządzeń w biurze. Można wręcz uznać, że są one niezbędne w przypadku zawodów opartych na pracy z komputerem. Nic więc dziwnego, że właściwie w każdym biurze znajduje się chociaż jedna taka maszyna. Tym, co najbardziej uprzykrza życie, są więc usterki w drukarkach. Do niektórych z nich konieczne jest niestety wezwanie profesjonalnego serwisu. Zajmuje to jednak czas, który jak wiemy – ma swoją wartość. Istotne jest więc prawidłowe zdiagnozowanie problemu. Popularne usterki drukarek możemy jednak zazwyczaj naprawić samodzielnie. Pozwala nam to nie tylko obniżyć koszty, ale także zyskać czas.
Poniżej opisujemy więc najczęstsze usterki drukarek i sposoby ich samodzielnego usunięcia oraz porady, kiedy najlepiej zdać się na specjalistów.
Za każdym razem, podczas wymiany kasety zwróćmy szczególną uwagę, czy wszystkie elementy zabezpieczające zostały zdjęte. Jednak tusz czy toner nie zawsze jest w takim przypadku głównym winowajcą.
Nieprawidłowości przy drukowaniu mogą się również zdarzyć w wyniku wybrania błędnych ustawień. Opcje drukowania muszą być dostosowane do materiału, jaki mamy zamiar wykorzystać. Jeśli użyjemy na przykład grubszego niż zazwyczaj papieru, może się okazać, że efekt nie będzie dla nas zadowalający.
Różne niestandardowe dźwięki, na przykład klekotanie czy swoiste „piszczenie” powinny być dla użytkowników drukarek sygnałami alarmowymi. Przyczyną może być wadliwy toner. Błędy podczas procesu produkcyjnego mogą skutkować tym, że nie jest możliwe poprawne osadzenie tonera, a co za tym idzie – może on na przykład ocierać o inne elementy drukarki. Jest to sytuacja o tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do awarii całego urządzenia. Kiedy tylko usłyszymy niepokojące dźwięki, należy więc jak najszybciej przerwać drukowanie i dokonać zmiany tonera na poprawny.
Przyczyną nieprzyjemnych dźwięków może być również zabrudzenie wnętrza drukarki. Należy wtedy dokonać odpowiedniego oczyszczenia urządzenia.
Nie zapominajmy jednak również o błędach czysto ludzkich. Czasami przyczyną głośnej pracy drukarki może być wybranie niewłaściwego tonera, nieprzystosowanego do posiadanego przez nas urządzenia. Należy więc dokładnie sprawdzać oznaczenia kaset drukujących, które mamy zamiar osadzić w naszej drukarce.
Chyba najczęstsze usterki drukarek wiążą się z niepodejmowaniem przez nie podstawowych czynności, a więc drukowania. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Wymieńmy więc te najpopularniejsze:
Przyczyną braku drukowania może być również zabrudzenie wnętrza urządzenia – konieczne może się okazać jego oczyszczenie. Pamiętajmy jednak, ze samo występowanie proszku we wnętrzu drukarki nie musi świadczyć o jej awarii. Do takiego „przesypania” może dojść na przykład podczas ściągania z tonera folii zabezpieczających. Również wymiana starego tonera na nowy może prowadzić do tego, że niewielka część proszku się wysypie. Nie możemy jednak również bagatelizować takiego sygnału. Może to wskazywać również na uszkodzenie kasety drukującej lub jej błędną instalację w drukarce.
Oczywiście, niektórych awarii nie będzie w stanie zdiagnozować zwykły laik. Przyczyn nieprawidłowego działania drukarki może być wiele, a ich naprawa może wymagać szczególnych umiejętności. Dlatego też trzeba pamiętać, że każde urządzenie pracuje dobrze tak długo, jak tylko się o nie odpowiednio dba. Najczęstsze usterki drukarek są łatwiejsze do uniknięcia, jeśli odpowiednio często dokonujemy przeglądu. Powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć” odnosi się także do urządzeń biurowych.
We use cookies to understand how you use our site and to improve your experience. This includes personalizing content and advertising. Manage choices OK