Sterowniki pełnią niezwykle ważną rolę w urządzeniach elektronicznych, jak np. drukarki, ale także inne sprzęty i akcesoria - myszki, monitory, klawiatury oraz części wewnętrzne, jak karty pamięci czy karty graficzne. Są to programy, które umożliwiają pośrednictwo z pozostałą częścią systemu komputerowego, a także odpowiadają za konkretne urządzenie. Najprościej mówiąc - podłączając nasz komputer do nowego urządzenia, np. do drukarki, musimy mu w prosty sposób "przekazać" instrukcję, aby mógł ją prawidłowo obsługiwać. Właśnie do tego służą sterowniki, które są językami komunikacji między komputerem a drukarką. To, w jaki sposób instalujemy sterowniki, jest całkowicie uzależnione od posiadanego przez nas sprzętu, systemu operacyjnego, czy modelu drukarki. W przypadku komputerów z systemem iOS, czyli urządzeń wyprodukowanych przez firmę Apple, bardzo często nie ma konieczności, aby w ogóle instalować sterowniki, gdyż po podłączeniu i zsynchronizowaniu urządzenia, jest ono gotowe do pracy. Podobnie jest w przypadku systemu operacyjnego Linux, gdzie w większości przypadków sterowniki są zainstalowane domyślnie, a drukarka powinna zacząć prawidłowo pracować, gdy tylko podłączymy ją do komputera.
Wyróżnić możemy dwa główne rodzaje języków komunikacji, które są wykorzystywane przez urządzenia drukujące. Pierwszy z nich to PCL, czyli Printer Command Language, a drugi nazywa się PS - PostScript.
Printer Command Language, który znany jest bardziej pod nazwą PCL, to rodzaj języka komunikacji, który został stworzony przez znaną i cenioną na rynku firmę Hewlett - Packard. HP opracowała go w 1980 roku, czyli ponad 30 lat temu! Co ciekawe, język ten jest stale wykorzystywany, a to wszystko za sprawą regularnej modernizacji i ulepszeń. Jak działa ten sterownik? Przede wszystkim korzysta on z podzespołów danej drukarki i jest to wykorzystywane zwłaszcza w przypadku drukowania grafik, obrazów, zdjęć, czy podkreślenia. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie jest w stanie drukować dużo sprawniej i szybciej, co ma pozytywny wpływ na jakość i efektywność naszej codziennej pracy. Sterowniki PCL mają niestety również swoje minusy. Korzystanie z urządzeń z tymi sterownikami w pewnym stopniu "zmusza nas" do korzystania z ostrości i jakości druku, który jest zdefiniowany w drukarce. Warto wiedzieć, że nie każda drukarka ze sterownikiem PCL może współpracować ze wszystkimi platformami, które są oparte na OSX.
Drugim rodzajem sterownika, czyli języka komunikacji, o którym już wspominaliśmy, jest PostScript, czyli PS. Jest to sterownik, który został stworzony pięć lat po języku Printer Command Language, czyli w roku 1985, a jego twórcą było amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, czyli Adobe. Do dzisiaj PostScript jest podstawowym i najczęściej stosowanym językiem, który umożliwia odtwarzanie dokumentów graficznych. Podstawową różnicą, która dzieli go od PCL, jest to, że w żadnym stopniu nie jest on zależny od konkretnego urządzenia. PS tworzy samodzielnie wszystkie dane i nie musi korzystać z buforu drukarki. Jaki daje to efekt? Przede wszystkim - wysoka, intensywna jakość wydruków i grafik, które są nasycone i bogate w kolory. Zabieg ten jest powtarzany - niezależnie od zastosowanego urządzenia. Oczywiście, minusem jest to, że drukarka może pracować nieco wolniej, jednak wydruki najwyższej jakości z pewnością nam to zrekompensują.
Zastanawiasz się teraz pewnie "jaki rodzaj sterownika powinienem wybrać?". Już spieszymy z pomocą! Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wybór konkretnego sterownika jest uzależniony od producenta Twojego urządzenia drukującego. Zanim kupisz konkretny model drukarki, sprawdź, jakie sterowniki udostępnia dany producent. W drugiej kolejności pomyśl o swoich preferencjach. Jeżeli chcesz, aby Twoja drukarka oferowała wydruki najwyższej jakości - nasycone i bogate w szczegóły, ale wiąże się to z wolniejszą pracą urządzenia - wybierz PostScript (PS). Jeżeli natomiast zależy Ci na szybkości i ekspresowej pracy urządzenia, to wybierz Printer Command Language (PCL).