Drukarki atramentowe i laserowe to powszechnie używany sprzęt zarówno w domach prywatnych, jak i w rozmaitych firmach i organizacjach. Do ich prawidłowego działania niezbędne jest wykorzystywanie odpowiednich tuszów bądź tonerów. Wielu użytkowników nie wie jednak, co należy zrobić ze zużytymi materiałami eksploatacyjnymi. Koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Tusze i tonery do drukarek składają się z różnych szkodliwych dla środowiska komponentów. Co prawda ich nanoszenie na papier nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla człowieka i otoczenia. Kluczową kwestią pozostaje jednak właściwa utylizacja pojemników po zużytych materiałach eksploatacyjnych. Składowane w nieodpowiednich miejscach zasobniki z pozostałościami po tuszu lub tonerze w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza.
Uwalniane przez te materiały eksploatacyjne szkodliwe związki chemiczne w dłuższej perspektywie czasowej niekorzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. Przyczyniają się bowiem do powstawania wielu poważnych chorób (np. schorzeń układu oddechowego, pokarmowego i skóry). W celu zapobiegania pojawianiu się problemów zdrowotnych należy podjąć wszelkie niezbędne kroki na drodze do zneutralizowania wpływu zużytych materiałów eksploatacyjnych na otoczenie.
Warto mieć świadomość, że prawidłowo przeprowadzona utylizacja kartridży przynosi też wymierne korzyści finansowe. Regeneracja tuszów i tonerów zwykle jest tańsza niż zakup nowych wkładów. Przyczynia się też do zredukowania ilości odpadów zalegających na wysypiskach śmieci.
Ze zużytymi materiałami eksploatacyjnymi można postąpić na różne sposoby. Puste kartridże po usunięciu z drukarki należy najpierw umieścić w szczelnie zamkniętym kartonowym pudełku lub worku foliowym. Następnie można:
Świetnym pomysłem zazwyczaj okazuje się też przekazanie zużytych zasobników po tuszach i tonerach fundacjom charytatywnym. Organizacje te przeznaczają uzyskane ze sprzedaży tego typu artykułów dochody na szeroko pojętą pomoc ludziom potrzebującym.
Obowiązujące w Polsce prawo nakłada na przedsiębiorców obowiązek unieszkodliwiania niebezpiecznych odpadów, do których zaliczają się także wkłady do drukarek. Zobligowanie to wynika bezpośrednio z właściwych przepisów zawartych w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku (z późn. zm.). Zgodnie z konkretnymi przepisami prawnymi zatrudniane w firmie osoby odpowiedzialne za gospodarkę odpadami po pozbyciu się ich muszą wypełnić Kartę Przekazania Odpadów. Dokument ten traktowany jest przez Inspekcję Ochrony Środowiska jako poświadczenie faktycznego spełnienia wymogów w zakresie utylizacji zużytych tuszów i tonerów.